Zmarł prof. Zbigniew Hołda

W dniu 20 maja 2009 r. zmarł po długiej i wyniszczającej chorobie prof. Zbigniew Hołda, wybitny adwokat, znawca tematyki praw człowieka i prawa penitencjarnego, kierownik Zakładu Prawa i Polityki Penitencjarnej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Miał 59 lat.

Zbigniew Hołda ukończył Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Na początku lat osiemdziesiątych związał się z ruchem solidarnościowym, za co w stanie wojennym był internowany. W III RP poświęcił się działalności naukowej i społecznej. W latach 1989 - 1997 pracował w Komisji ds. Reformy Prawa Karnego, w latach 1999 - 2000 w Zespole ds. Nowelizacji Kodyfikacji Karnej przy Ministrze Sprawiedliwości. W latach 2004-2007 był członkiem Europejskiego Komitetu Zapobiegania Torturom przy Radzie Europy. Był również Prezesem Towarzystwa Prawniczego w Lublinie, Wiceprezesem Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz członkiem Komitetu Helsińskiego w Polsce. W 2007 roku po objęciu rządów przez Platformę Obywatelską widziany był jako jeden z kandydatów na Ministra Sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. Wykładał na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie i Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jako adwokat prof. Hołda podejmował się reprezentacji stron, w precedensowych sprawach, w których wyrok może spowodować bardziej przyjazną interpretację prawa dla obywatela. Reprezentował między innymi Alicję Tysiąc, która walczyła o prawo do aborcji w sytuacjach gdy ciąża zagraża życiu matki, rodziców "źle urodzonej" Moniki Wojnarowskiej  - dziewczynki z ciężką obciążonej chorobą genetyczną, której matce lekarze odmówili badań prenatalnych ( pieniądze z wywalczonego odszkodowania pomogą w jej leczeniu ), a także Fundację Równości, skarżącą zakaz organizacji manifestacji gejów i lesbijek wydany przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2005 roku. Za swoją bezinteresowną działalność na rzecz osób potrzebujących pomocy prawnej został uhonorowany nagrodą Pro Bono przyznawaną przez Fundacje Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz Złotym Paragrafem przyznawanym przez „Gazetę Prawną". Był również laureatem Nagrody Tolerancji przyznawanej przez europejskie organizacje LGBT działające na rzecz praw osób o odmiennej orientacji i identyfikacji seksualnej.

Przez studentów Prof. Zbigniew Hołda zostanie zapamiętany jako opiekun Sekcji Prawa i Polityki Penitencjarnej Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, etyczny mentor, a także profesor „z ludzką twarzą". Prof. Zbigniew Hołda był też jednym z nielicznych adwokatów głoszących ideę szerszego dostępu do aplikacji i otwarcia zawodów prawniczych dla młodych prawników.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 18.1.2011

  Gdy spadkobierca nie zdąży przyjąć spadku... (transmisja)

  Zdarzają się przypadki śmierci spadkobiercy przed złożeniem oświadczenia o przyjęciu spadku bądź przed upływem terminu do złożenia takiego oświadczenia (bezskuteczny jego upływ powoduje ten (...)

 • 25.8.2019

  Będzie kodeks etycznego zachowania sędziów w internecie?

  Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa z apelem o przygotowanie kodeksu etyki, który będzie regulował zachowanie sędziów w internetowych (...)

 • 25.9.2019

  Nie będzie wyższych opłat za aplikacje

  Adepci zawodów prawniczych nie muszą obawiać się podniesienia opłat za aplikacje. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, na wniosek wiceministra Sebastiana Kalety, zmieni (...)

 • 16.7.2019

  Sprawa drukarza z Łodzi - co dalej?

  Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił 5 lipca 2019 r. skierować wniosek o wznowienie postępowania na korzyść drukarza z Łodzi, który odmówił druku (...)

 • 28.4.2017

  Szykuje się rozszerzenie prawa do obrony koniecznej!

  Minister Sprawiedliwości przedstawił projekt zmian, które rozszerzają prawo obywateli do skutecznej obrony przed zuchwałymi napastnikami wdzierającymi się do ich domu, mieszkania, posesji.