Zmiana zasad rejestracji i używania znaków towarowych
94. posiedzenie Sejmu 10 czerwca rozpoczęło się od drugiego czytania rządowej propozycji nowelizacji Prawa własności przemysłowej. W związku z podpisaniem przez Polskę Traktatu singapurskiego o prawie znaków towarowych projekt wprowadza postanowienia dotyczące rejestrowania licencji na używanie znaku towarowego oraz ustanawia maksymalne wymagania dotyczące wniosków o rejestrację, zmianę lub umorzenie postępowania w sprawie znaku towarowego.
Ponadto projekt określa procedurę uznawania w Polsce międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych. Polska, jako strona Aktu genewskiego Porozumienia haskiego, uczestniczy w systemie międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych.
Umożliwia on właścicielowi wzoru przemysłowego uzyskanie ochrony na terytorium wszystkich wskazanych krajów, przez dokonanie tylko jednego zgłoszenia w Biurze Międzynarodowym Światowej Organizacji Własności Intelektualnej w Genewie. Zgłoszenie jest dokonywane w jednym języku i jest od niego uiszczany tylko jeden zestaw opłat.
W konsekwencji rejestracja taka wywołuje takie same skutki w każdym ze wskazanych państw, jak gdyby wzór został zarejestrowany bezpośrednio w tych państwach. W projekcie znalazły się też przepisy uwzględniające orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, m.in. dotyczące ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych.
Wnioskodawca zaproponował ponadto zwiększenie zwolnienia z opłaty za zgłoszenie wynalazku, wzoru użytkowego, znaku towarowego lub wzoru przemysłowego. W określonych w ustawie przypadkach Urząd patentowy będzie mógł zwolnić zgłaszającego z 80 proc. tej opłaty - w obowiązujących przepisach zwolnienie może wynieść maksymalnie 70 proc. opłaty.
Kolejna z propozycji rządu to wprowadzenie odrębnego rejestru dodatkowych praw ochronnych. Są to prawa odrębne od patentów podstawowych, które są udzielane dla produktów leczniczych oraz produktów ochrony roślin. W projektowanej nowelizacji znalazły się też m.in. rozwiązania mające upowszechnić dokonywanie zgłoszeń w postaci elektronicznej.
Projektem zajmowała się Komisja Gospodarki, która wniosła do niego poprawki o charakterze doprecyzowującym, niezmieniającymi istoty przedłożenia rządowego. Sprawozdawcą Komisji był poseł Artur Gierada. Trzecie czytanie projektu posłowie przeprowadzą podczas piątkowego bloku głosowań.
Źródło: sejm.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?