Zmiany dla pracowników tymczasowych

Gotowe zmiany dla pracowników tymczasowych mają na celu podniesienie standardów pracy tymczasowej oraz poprawę warunków zatrudnienia oraz bezpieczeństwa prawnego pracowników tymczasowych. 

Praca tymczasowa to nie stała...

Najważniejsza zmiana ma zapobiec nadużywaniu terminów zatrudnienia. Praca tymczasowa z definicji różni się od stałej.

Obecne regulacje ograniczają jej trwanie do 18 miesięcy w ciągu 3 lat. Jednak wystarczy, żeby firma korzystała z pracy tego samego pracownika tymczasowego za pośrednictwem innej agencji, aby mógł on dalej pracować u danego pracodawcy użytkownika dłużej niż 3 lata. Agencje mogą przecież współpracować i wymieniać się pracownikami tymczasowymi bądź same tworzyć kolejne agencje córki jedynie po to, żeby kierować pracownika tymczasowego do tego samego pracodawcy użytkownika. Zmiana ustawy pozwoli na wyeliminowanie takich praktyk.

Pracodawca użytkownik nie będzie mógł powierzać pracownikowi tymczasowemu takiej samej pracy, jaką wykonywał jego własny pracownik wcześniej zwolniony z przyczyn od niego niezależnych. W przypadku wątpliwości inspektor Państwowej Inspekcji Pracy będzie zatem oceniać rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu, nie zaś stanowisko zajmowane przez wcześniej zwolnioną osobę.

Na pracodawcę nałożono obowiązek prowadzenia ewidencji osób wykonujących pracę tymczasową na podstawie umów o pracę i umów prawa cywilnego.

Ochrona pracowników tymczasowych

Za nieprzestrzeganie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę może grozić grzywna w wysokości do 5 tys. zł.

Nowe przepisy wprowadzają też większą ochronę ciężarnych wykonujących pracę tymczasową. Zgodnie z nowymi przepisami, do pracownicy tymczasowej - mającej łączny co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę - będzie miał zastosowanie art. 177 § 3 Kodeksu pracy, nakazujący przedłużenie umowy do czasu porodu. W ramach ochrony kobiet w ciąży ich umowy będą zatem przedłużane przez daną agencję pracy tymczasowej do dnia porodu, jeśli pracownica ma co najmniej 2-miesięczny łączny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej. Ta regulacja pozwoli na nabycie przez pracownicę tymczasową prawa do zasiłku macierzyńskiego po porodzie. Dzięki temu po porodzie otrzyma więc zasiłek macierzyński.

W nowelizacji doprecyzowano ponadto przepisy dotyczące prac, których nie można powierzać pracownikom tymczasowym.

Obowiązki agencji pracy tymczasowej

Obecnie żadne przepisy nie gwarantują pracownikowi tymczasowemu możliwości skontaktowania się z agencją, będącą jego formalnym pracodawcą. Po zmianach agencja będzie zobowiązana przekazać pracownikowi tymczasowemu dane kontaktowe do agencji umożliwiające mu nawiązanie bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami agencji.

Jak wspomnieno, zgodnie z nowymi przepisami, agencja pracy tymczasowej będzie mogła skierować danego pracownika tymczasowego do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy. 

Agencja pracy tymczasowej będzie mogła skierować pracownika tymczasowego do wykonywania w sposób ciągły, przez okres nieprzekraczający 36 miesięcy, pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika, obejmującej zadania, których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez danego pracodawcę użytkownika, a pracodawca użytkownik będzie korzystał z pracy takiego pracownika tymczasowego przez taki okres. Po tym okresie pracownik tymczasowy może być skierowany przez agencję pracy tymczasowej oraz przyjęty przez tego samego pracodawcę użytkownika do wykonywania pracy tymczasowej na jego rzecz nie wcześniej niż po upływie 36 miesięcy.

Analogiczne limity wykonywania pracy tymczasowej (18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy) dotyczyć będą także wykonywania pracy tymczasowej na podstawie umów prawa cywilnego. 

Agencja pracy tymczasowej będzie miała obowiązek dokonywać ustalenia dotychczasowego łącznego okresu wykonywania pracy przez osobę ubiegającą się o pracę tymczasową u  pracodawcy użytkownika na podstawie zarówno umowy o pracę, jak i umowy prawa cywilnego. Takie ustalenie będzie dokonywane na podstawie świadectw pracy lub innych dokumentów potwierdzających okres wykonywania pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę oraz na podstawie składanego na piśmie oświadczenia osoby ubiegającej się o wykonywanie pracy tymczasowej o okresach wykonywania takiej pracy na podstawie umowy prawa cywilnego u danego pracodawcy użytkownika lub na podstawie przedkładanych przez nią zaświadczeń wydawanych przez agencje pracy tymczasowej. Takie właśnie zaświadczenia potwierdzające okres wykonywania pracy tymczasowej na rzecz danego pracodawcy użytkownika osobie skierowanej do wykonywania pracy tymczasowej na podstawie umowy prawa cywilnego będzie zobowiązana na podstawie nowych przepisów wydawać agencja pracy tymczasowej. 

Nowelizacja zobowiązuje też marszałków województw do sprawdzania raz na kwartał, czy agencje pracy tymczasowej nie zalegają z opłacaniem obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne pracowników.

Od kiedy nowe przepisy mają obowiązywać?

Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie z dniem 1 czerwca 2017 r., z wyjątkiem przepisów:

  • nakładających na marszałków województw obowiązek sprawdzania raz na kwartał, czy agencje pracy tymczasowej nie zalegają z  opłacaniem obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne pracowników oraz
  • zobowiązujących agencje pracy tymczasowej i inne podmioty (m.in. Ochotnicze Hufce Pracy;, centra integracji społecznej oraz kluby integracji społecznej)  do posiadania lokalu, w którym są świadczone ich usługi

- które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika