Zmiany w aplikacjach. Będzie praktyczniej
Więcej ćwiczeń i warsztatów, ograniczenie wykładów oraz wyrywkowe sprawdzanie przygotowania do zajęć – tak będzie wyglądał nowy program aplikacji radcowskiej.
Założenia do programu zostały przyjęte podczas ostatniego posiedzenia Krajowej Rady Radców Prawnych. Zmiany mają być stosowanie od dnia 1 stycznia 2013 roku do aplikantów, którzy rozpoczną aplikację w tym dniu.
- Przygotowujemy się do nowego modelu aplikacji, który chcemy wprowadzić nie od najbliższego, lecz od następnego roku, zdecydowanie zwiększając liczbę ćwiczeń i warsztatów, zmniejszając zaś liczbę wykładów i generalnie przedmiotów – tłumaczy na łamach serwisu e-kirp.pl Dariusz Sałajewski, Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Założenia zakładają m.in. wprowadzenie większej ilości ćwiczeń kosztem ograniczenia zajęć prowadzonych w formie wykładów. Te drugie zostaną obcięte do absolutnie niezbędnych.
W założeniach czytamy też, że należy ograniczyć liczbę przedmiotów szkoleniowych. W pierwszej kolejności ustalone zostaną przedmioty, z których forma wykładu jest niezbędna i określony zostanie wymiar godzinowy tych przedmiotów.
Krajowa Rada Radców Prawnych proponuje ponadto wprowadzenie zajęć z etyki na każdym roku aplikacji oraz zwiększenie zajęć związanych z tzw. umiejętnościami miękkimi. Będzie również standaryzacja sposobu prowadzenia zajęć w formie ćwiczeń.
Standardy obejmą przykładowo maksymalną liczbę uczestników zajęć, obowiązek przygotowania się do zajęć i wyrywkowe sprawdzanie tego przygotowania, przekazywanie przez prowadzących zajęcia materiałów dydaktycznych oraz zweryfikowanie liczby przedmiotów, z których sprawdzanie wiedzy w trakcie aplikacji odbywa się w formie kolokwiów i bieżąca weryfikacja listy obowiązujących aktów prawnych – informuje Krajowa Izba Radców Prawnych.
W przedstawionych założeniach poruszono też kwestie praktyk, których wymiar obowiązkowy to 40 spotkań/dni w roku szkoleniowym, rozliczanych w skali całego roku szkoleniowego, bez przypisania do danego miesiąca. Praktyki ustawowe nadal będą wyznaczane przez izby okręgowe.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?