Zmiany w aplikacjach. Będzie praktyczniej

Więcej ćwiczeń i warsztatów, ograniczenie wykładów oraz wyrywkowe sprawdzanie przygotowania do zajęć – tak będzie wyglądał nowy program aplikacji radcowskiej.

Założenia do programu zostały przyjęte podczas ostatniego posiedzenia Krajowej Rady Radców Prawnych. Zmiany mają być stosowanie od dnia 1 stycznia 2013 roku do aplikantów, którzy rozpoczną aplikację w tym dniu.

- Przygotowujemy się do nowego modelu aplikacji, który chcemy wprowadzić nie od najbliższego, lecz od następnego roku, zdecydowanie zwiększając liczbę ćwiczeń i warsztatów, zmniejszając  zaś liczbę wykładów i generalnie przedmiotów – tłumaczy na łamach serwisu e-kirp.pl Dariusz Sałajewski, Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Założenia zakładają m.in. wprowadzenie większej ilości ćwiczeń kosztem ograniczenia zajęć prowadzonych w formie wykładów. Te drugie zostaną obcięte do absolutnie niezbędnych.

W założeniach czytamy też, że należy ograniczyć liczbę przedmiotów szkoleniowych. W pierwszej kolejności ustalone zostaną przedmioty, z których forma wykładu jest niezbędna i określony zostanie wymiar godzinowy tych przedmiotów.

Krajowa Rada Radców Prawnych proponuje ponadto wprowadzenie zajęć z etyki na każdym roku aplikacji oraz zwiększenie zajęć związanych z tzw. umiejętnościami miękkimi. Będzie również standaryzacja sposobu prowadzenia zajęć w formie ćwiczeń.

Standardy obejmą przykładowo maksymalną liczbę uczestników zajęć, obowiązek przygotowania się do zajęć i wyrywkowe sprawdzanie tego przygotowania, przekazywanie przez prowadzących zajęcia materiałów dydaktycznych oraz zweryfikowanie liczby przedmiotów, z których sprawdzanie wiedzy w trakcie aplikacji odbywa się w formie kolokwiów i bieżąca weryfikacja listy obowiązujących aktów prawnych – informuje Krajowa Izba Radców Prawnych.

W przedstawionych założeniach poruszono też kwestie praktyk, których wymiar obowiązkowy to 40 spotkań/dni w roku szkoleniowym, rozliczanych w skali całego roku szkoleniowego, bez przypisania do danego miesiąca. Praktyki ustawowe nadal będą wyznaczane przez izby okręgowe.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.11.2018

  Jak wykorzystać dane publiczne?

  Z informacji dostępnych na portalu danepubliczne.gov.pl można korzystać w swoich badaniach, w działalności gospodarczej, można na nich oprzeć swoją działalność biznesową. Sprawdź, czy (...)

 • 1.2.2010

  Zmiana nazwiska lub imienia - Jak zmienić nazwisko?

  Z pewnością nikt nie chciałby mieć nazwiska, którego brzmienie wywołuje drwiące uśmiechy wśród znajomych. Niestety zdarza się dość często, że czyjeś nazwisko lub imię może (...)

 • 5.2.2015

  Egzamin na prawo jazdy 2015 - będzie trudniej?

  Najważniejsze zmiany w procedurze egzaminów na prawo jazdy 2015. Czy będzie trudniej zdać? 

 • 23.2.2018

  Wymiana walut bez kas?

  Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w zakresie stosowania kas fiskalnych w kantorach. Projektowane zmiany przewidują zwolnienie podmiotów prowadzących działalność w (...)

 • 29.12.2018

  Ograniczenia handlu w 2019 roku

  Wraz z początkiem nowego roku czekają nas zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Wkrótce zakupy będzie można robić tylko w ostatnią (...)