Zmiany w e-podpisach przyjęte
Zaakceptowany przez Radę Ministrów dokument wprowadzi trzy rodzaje podpisów elektronicznych: zwykły, zaawansowany i kwalifikowany.
Projekt ustawy o podpisach elektronicznych ma zastąpić obowiązujące regulacje z 18 września 2001 roku (Dz.U.2001.130.1450).
Aktualnie funkcjonują dwa rodzaje podpisów elektronicznych: zwykły i bezpieczny. Po wejściu nowych przepisów w życie będą obwiązywać trzy rodzaje: zwykły, zaawansowany i kwalifikowany.
W przypadku pierwszego rodzaju, podpisu zwykłego, nic się nie zmieni. Będzie to podpis niekwalifikowany, zgodny z dotychczas obowiązującym prawem.
Podpis bezpieczny zmieni natomiast nazwę na „kwalifikowany”. - Dotychczasowa nazwa była często błędnie traktowana jako bezwzględna gwarancja bezpieczeństwa tego narzędzia – wyjaśnia Centrum Informacyjne Rządu. Z tego rodzaju e-podpisu skorzystają osoby fizyczne. Złożenie go będzie miało taką samą moc prawną jak podpis własnoręczny. Ma on służyć jedynie do podpisywania oświadczeń wiedzy oraz woli.
Podpis zaawansowany będą mogły składać osoby fizyczne oraz prawne – z użyciem bezpiecznego urządzenia do składania e-podpisu lub bez niego. Zostanie on przyporządkowany wyłącznie podpisującemu, co umożliwi jego identyfikację. Ponadto będzie powiązany z danymi, do których się odnosi w taki sposób, by każda późniejsza zmiana tych danych była wykrywalna. Dokumenty, które zostaną opatrzone przez osobę fizyczną podpisem zaawansowanym, wywołają skutki prawne w relacji z podmiotami publicznymi.
Podpis zaawansowany osoby prawnej ma z kolei usprawnić obrót gospodarczy oraz pracę administracji publicznej.
- Dotychczas jedynym prawnie uregulowanym rodzajem podpisu zaawansowanego w naszym kraju był bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy certyfikatu kwalifikowanego. Korzystanie z tej usługi jest najbezpieczniejszym, ale zarazem najdroższym rozwiązaniem, ze względu na konieczność korzystania z bezpiecznych urządzeń do składania podpisu elektronicznego – wyjaśniają autorzy dokumentu.
Nowe przepisy wprowadzą również tzw. pieczęć elektroniczną. Ma ona służyć uwierzytelnianiu wiarygodności dokumentów i będzie stosowana przy wydawaniu elektronicznych zaświadczeń z rejestrów.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?