Zmiany w kodeksie wyborczym. Co nowego?

Od dziś obowiązuje znowelizowany kodeks wyborczy. Odświeżenie ustawy jest związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 20 lipca 2011 r., który stwierdził niekonstytucyjność art. 16 ust. 1 i 2 kodeksu.

Według TK wspomniany przepis był niezgodny z konstytucją, ponieważ uzależniał reżim prawny wyborów od terminów ich zarządzenia. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego taka regulacja naruszała zaufanie obywateli do państwa. Dlatego została wyeliminowana z porządku prawnego.

Spowodowało to jednak wątpliwość, co do możliwości stosowania do rad, radnych i wójtów wybranych w 2010 r. przepisów dotychczasowych. Wchodząca w życie nowelizacja ma to naprawić.

Zgodnie z nią, do kadencji rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, w trakcie których nowy kodeks wszedł w życie, mają być stosowane dotychczasowe ordynacje wyborcze.

Uzasadnieniem zmiany jest m.in. to, że rady gmin powyżej 20 tys. mieszkańców, niebędące miastami na prawach powiatu nie mają możliwości właściwego przygotowania się do wyborów uzupełniających, które na mocy nowego kodeksu wyborczego zostały w odniesieniu do nich wprowadzone.

sejm.gov.pl, (DM)

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 7.8.2019

  Zmiany w Kodeksie wyborczym

  Celem zmian jest wprowadzenie korekt w regulacjach dotyczących składów Sądu Najwyższego rozpoznających sprawy z zakresu prawa wyborczego. Nowelizacja zakłada, że o ważności wyborów (...)

 • 16.2.2019

  Zmiany dotyczące komisji wyborczych

  Zmiany w Kodeksie wyborczym mają usprawnić proces powoływania obwodowych komisji wyborczych oraz urzędników wyborczych. Dostosowują także brzmienie przepisów kodeksu wyborczego do treści (...)

 • 11.8.2019

  Zgromadzenie wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej

  Umożliwienie odbywania zgromadzeń wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej (telezgromadzenia i wideokonferencje) (...)

 • 29.12.2018

  Ograniczenia handlu w 2019 roku

  Wraz z początkiem nowego roku czekają nas zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Wkrótce zakupy będzie można robić tylko w ostatnią (...)

 • 16.1.2018

  Nowe zasady na nowe wybory samorządowe

  Nowelizacja prawa wyborczego ma na celu ograniczenie nadużyć wyborczych oraz zapewnienie społeczności lokalnej większego udziału w funkcjonowaniu oraz kontroli nad władzą samorządową.