Zmiany w kodeksie wyborczym. Co nowego?
Od dziś obowiązuje znowelizowany kodeks wyborczy. Odświeżenie ustawy jest związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 20 lipca 2011 r., który stwierdził niekonstytucyjność art. 16 ust. 1 i 2 kodeksu.
Według TK wspomniany przepis był niezgodny z konstytucją, ponieważ uzależniał reżim prawny wyborów od terminów ich zarządzenia. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego taka regulacja naruszała zaufanie obywateli do państwa. Dlatego została wyeliminowana z porządku prawnego.
Spowodowało to jednak wątpliwość, co do możliwości stosowania do rad, radnych i wójtów wybranych w 2010 r. przepisów dotychczasowych. Wchodząca w życie nowelizacja ma to naprawić.
Zgodnie z nią, do kadencji rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, w trakcie których nowy kodeks wszedł w życie, mają być stosowane dotychczasowe ordynacje wyborcze.
Uzasadnieniem zmiany jest m.in. to, że rady gmin powyżej 20 tys. mieszkańców, niebędące miastami na prawach powiatu nie mają możliwości właściwego przygotowania się do wyborów uzupełniających, które na mocy nowego kodeksu wyborczego zostały w odniesieniu do nich wprowadzone.
sejm.gov.pl, (DM)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?