Zmiany w postępowaniach o wykroczenia. Sprawy będą nagrywane

Przyjęty dziś projekt nowelizacji procedury w sprawach o wykroczenia wprowadza m.in. możliwość ich rejestrowania zamiast sporządzania protokołu. Zmiany mają na celu skrócenie czasu trwania postępowań.

Skrócenie czasu trwania postępowań sądowych w sprawach o wykroczenia a także zmniejszenie kosztów ponoszonych w związku z tym dzięki wprowadzeniu do systemu postępowania protokołu w postaci zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku, czyli protokołu elektronicznego – taki jest główny cel przygotowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości projektu założeń ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

W wyniku nowelizacji protokół papierowy całkiem nie zniknie. Ma jednak zawierać jedynie ogólne informacje o tym, co dzieje się na sali sądowej, kto uczestniczy w rozprawie oraz skrótowy opis postanowień i zarządzeń sądu. W formie cyfrowej zapisana zostałaby cała treść zeznań, a po tradycyjną formę protokołu można by sięgać tylko w przypadku problemów technicznych.

Taki elektroniczny protokół ma być równoważny pod względem skutków prawnych z tradycyjną formą, a nad jego sporządzeniem czuwać ma sędzia. Sporządzenia nagrania będzie powierzane przez protokolanta. Ustawa, której nowelizację szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma przewidywać też możliwość transkrypcji, czyli pisemnego przekładu elektronicznego zapisu, w szczególnych wypadkach.

Projekt zakłada też zmianę zasad ogłaszania wyroków w sprawach o wykroczenia. Nie będzie już konieczności sporządzania pisemnych motywów orzeczenia. Dla stron chcących się odwołać dostępne będzie nagranie motywów ustnych.