Zmiany w prawie pocztowym. Wyjdą na dobre?

Senatorowie zajmą się w tym tygodniu zmianami, które wdrażają do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady. To unijne prawo dotyczy liberalizacji rynku usług pocztowych.

Zgodnie z unijnymi regulacjami uwolnienie rynku pocztowego powinno było nastąpić do końca 2010 r. Jednak Polska skorzystała z możliwości przesunięcia terminu wdrożenia tejże dyrektywy do końca 2012 r.

Ustawa określa zasady funkcjonowania zliberalizowanego rynku usług pocztowych. Do najważniejszych zmian należą:

- likwidacja obszaru zastrzeżonego w ramach usług powszechnych,

- wprowadzenie nowej, rozłącznej definicji usługi pocztowej,

Porady prawne

- uzyskiwanie uprawnień operatorskich na podstawie wpisu do rejestru operatorów pocztowych,

- dostęp do usługi powszechnej ma być zapewniony przez wyznaczenie operatora pocztowego, który ma świadczyć usługi w obrocie krajowym i zagranicznym,

- określenie zakresu przedmiotowego usług powszechnych i sposobu ich świadczenia,

- stosowanie optymalnej metody finansowania kosztu netto wynikającego z obowiązku świadczenia usług powszechnych nałożonego na operatora wyznaczonego,

- ustalenia zasad dostępu operatorów pocztowych do sieci pocztowej i elementów infrastruktury pocztowej,

- zapewnienie niezbędnej interoperacyjności w warunkach świadczenia pojedynczej usługi przez kilku operatorów (np. jeden przyjmuje przesyłki, drugi je sortuje, przemieszcza i doręcza),

- wzmocnienie ochrony konsumentów,

- rozszerzenie uprawnień regulacyjnych prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej stosownie do potrzeb rynku pocztowego funkcjonującego w warunkach konkurencyjnych.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r. Dokument trafił do Senatu pod koniec listopada, a to oznacza, że Senat rozpatruje ją pod presją czasu. - Taki sposób pracy nie sprzyja jakości stanowionego prawa - twierdzi wicemarszałek Stanisław Karczewski. Dodał, iż w ten sposób rezygnuje się z wnoszenia poprawek, które byłyby do zaakceptowania przez większość senatorów. W ocenie wicemarszałka Karczewskiego nowe Prawo pocztowe pogorszy sytuację Poczty Polskiej.

senat.gov.pl, (DM)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika