Zmiany w ustalaniu opłat za śmieci

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu posłowie przyjęli nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, dzięki czemu gminy naliczając opłatę za gospodarowanie odpadami będą mogły dowolnie łączyć różne metody. Posłowie odrzucili także możliwość odbioru odpadów przez gminne spółki komunalne nie wybrane w przetargu.

Wprowadzenie rozwiązania różnicującego metody ustalania opłat za śmieci umożliwi samorządom racjonalną i elastyczną politykę przy ustalaniu stawek i lepsze dopasowanie nowego systemu do potrzeb mieszkańców. W dalszym ciągu gminy mają do wyboru cztery metody ustalania opłat: od liczby mieszkańców, powierzchni nieruchomości, ilości zużytej wody lub za gospodarstwo domowe (stawka ryczałtowa). Jednak przyjęte zmiany zakładają możliwość wyboru różnych metod dla poszczególnych części obszaru gmin (np. części wyposażonej w wodociągi - według zużycia wody, natomiast co do pozostałego obszaru - według innej metody).

Porady prawne

Podczas głosowania została odrzucona poprawka pozwalająca gminom na bezprzetargowe zorganizowanie systemu gospodarki odpadami przez gminne spółki komunalne. Oznacza to, że w każdej gminie zostanie wybrany w konkurencyjnym przetargu przedsiębiorca, który zajmie się odbiorem lub odbiorem i zagospodarowaniem odpadów od właścicieli nieruchomości. To rozwiązanie wspiera konkurencję oraz chroni mieszkańców przed ryzykiem zawyżania kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi przez podmioty nie działające na otwartym rynku konkurencyjnym.

Inna ważna zmiana w ustawie przyjęta przez Sejm zakłada możliwość zapewnienia przez gminy pojemników i worków do zbierania odpadów komunalnych i pokrycie tego kosztu z opłat pobranych od właścicieli nieruchomości.

Dodatkowo zostały wprowadzone ułatwienia w składaniu deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Mieszkańcy będą mogli je złożyć w swojej gminie także w formie elektronicznej. Po przyjęciu zmian przez Sejm, ustawa trafi do Senatu.

(mos.gov.pl)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Belle 2015-01-29 17:52:11

    Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jest po to, by gminy jako własciciel twoich i moich odpadów ustalały opłaty - jest w niej ukryta kara jaką Polska płaci za brak wdrożenia przepisów o segregacji śmieci...dzięki temu gminy naliczając opłatę za gospodarowanie odpadami będą mogły z ciebie i ze mnie ściągać pieniądze na tę karę. Bo niby skąd mają same płacić ????

  • trawka1944 2015-01-29 16:33:24

    Witam!!! jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej (mini) 91 lokali mieszkalnych zlokalizowanych w lesie. Zanim Sejm i Senat zaczną majstrować przy przepisach dotyczących ludzi, niech zapoznają się z realiami życia tj. konkretnymi sytuacjami występującymi w poszczególnych gminach.Znając dotychczasowe procedury i praktyki legislacyjne przewiduję BUBEL. W mojej społeczności płacimy za gospodarstwo domowe( od osoby) Niech tak zostanie.

  • Faus 2013-02-03 03:58:16

    Tak, zgadza się w Bydgoszczy już otrzymaliśmy pisma z administracji o podwyżce wywozu śmieci z 8,50 zł na 25 zł od osoby w gospodarstwie domowym, która ma obowiązywać od czerwca 2013 r. Wcześniejsze działania ?Przyjaznego Państwa? zabrały mam wszystkie ulgi na dzieci, podnieśli czynsze, koszty eksploatacji i remontu, no i ogromna plaga mandatowa za wszystko: jazdę, chodzenie, parkowanie, stanie, palenie itp. Państwo, w którym rządzący rozgrabili niemal wszystko a gospodarkę doprowadzili do ruiny musi tworzyć budżet poprzez ściganie i karanie społeczeństwa. Mechanizm policyjnego państwa kwitnie a jak historia potwierdza - łapanki w tym kraju to standard! Tak jak w getcie, żyje się lepiej złodziejom, oszustom, kombinatorom, kobietom lekkich obyczajów, kolaborantom i strażnikom prawa wymyślonego przez tych, którzy nigdy się do niego nie stosowali ani nie stosują. Wracając do śmieci, otrzymaliśmy również pisemną informację, że na liście lokatorów przy każdym numerze lokalu będzie dopisana informacja o ilości zamieszkujących osób, aby każdy mógł zweryfikować stan faktyczny i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości donosić o wszystkim administracji. Super, nie dość że robią z nas materialnych dziadów, to jeszcze wdrażają mechanizm donosicielstwa przeciw sąsiadom. No, niech mi ktoś powie, że nie jest to Polska wielokrotnie powtarzająca się historia. W latach 50-tych Mariam Hemar w swoich wierszach pisał o tym tak: ?Tam, gzie za wykroczenia jednostki odpowiada kolektyw, tam każdy złodziej, łapacz, detektyw!? Jeszcze trochę i cała moja rodzina dojrzeje jedynie do determinacji rzygania tym ?Przyjaznym Państwem?.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika