Zmiany w VAT dla aut z kratką. Komu przysługuje pełne odliczenie?

Od 1 kwietnia obowiązują nowe, kompleksowe zasady odliczania i rozliczania podatku VAT od nabycia tzw. aut z kratką i innych kosztów związanych z ich eksploatacją. Chodzi o samochody osobowe oraz inne pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Wchodząca właśnie w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw dotyczy samochodów służbowych wykorzystywanych równocześnie w działalności gospodarczej i w celach prywatnych. Reguluje też rozliczanie podatku w przypadku aut wyłącznie firmowych. Nowe przepisy m.in. uwalniają przedsiębiorców od konieczności prowadzenia czasochłonnej ewidencji używania samochodów do celów prywatnych.

Zgodnie z nowelizacją, w przypadku pojazdów używanych do celów mieszanych można odliczyć - bez ograniczenia kwotowego - 50 proc. podatku naliczonego od zakupu samochodu, a także od paliwa oraz innych kosztów eksploatacyjnych. Natomiast pełne odliczenie VAT przysługuje w sytuacji, gdy przedsiębiorca wykorzystuje auto jedynie do działalności gospodarczej. Wymaga to jednak złożenia stosownej informacji w urzędzie skarbowym i prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Dane te będą weryfikowane przez organy skarbowe.

Sejm VII kadencji uchwalił nowelizację 7 lutego 2014 r., a prezydent podpisał ją 12 marca 2014 r. Weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2014r.

źródło: sejm.gov.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

bonia

9.4.2014 12:15:49

Re: Zmiany w VAT dla aut z kratką. Komu przysługuje pełne odliczenie?

jeszcze bardziej komplikują już i tak nieczytelne przepisy.

A. Kołakowska

4.4.2014 6:53:30

Re: Zmiany w VAT dla aut z kratką. Komu przysługuje pełne odliczenie?

odliczenie od aut z kratką to przecież fikcja. Kupiłeś auto w lutym to jak nie złożysz VAT 26 i nie będziesz prowasził ewidencji to VAT który otrzymałęś musisz oddać. I tak rząd wyszedł na swoje a przedsiębiorca ma wy6bór; tracić cenny czas na wypełnianie ewidencji albo przyjąć 50 na 50 i zrobić korektę naliczonego VAT !!!

Tadeusz

3.4.2014 18:10:59

Re: Zmiany w VAT dla aut z kratką. Komu przysługuje pełne odliczenie?

Czyli nadal mamy do czynienia z ogromnym podatkiem obrotowym zamiast odliczalnego VAT (tu nazwa VAT jest mistyfikacją). Odwrotnie niż u naszych sąsiadów wokoło, co dalej czyni naszą gospodarkę mniej opłacalną i przegrywającą w konkurencji z różnymi sąsiadami w różnych zakresach, co czyni nasz Kraj zadłużonym bez opamiętania (w połączeni z drogimi surowcami energetycznymi i marnotrawstwem biurokratycznym), czyli bez szans na spłatę - ale chyba o to może chodzić naczelnym władzom partyjno-państwowym, w swej masie, pragnącym wszelakich zasług u możnych, najlepiej spoza naszego Kraju.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 6.2.2014

  Co dalej z samochodami z kratką?

  Od tego roku wróciła możliwość odliczenia podatku od tzw. \"samochodów z kratką\". Obecnie, na podstawie art. 86 a ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ptu), można odliczyć sobie (...)

 • 23.7.2010

  Przedłużenie zasiłku chorobowego

  Zdarza się, że pracownik zapadnie na chorobę szczególnie długotrwałą i poważną, a okres trwania niezdolności do pracy takiego pracownika będzie dłuższy od okresu pobierania zasiłku (...)

 • 22.3.2017

  Adaptacja mieszkania i samochodu dla niepełnosprawnego do odliczenia w PIT

  Pewne wydatki służące przystosowaniu mieszkania lub pojazdów do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, mogą zostać odliczone od dochodu do opodatkowania (...)

 • 12.7.2012

  Ulga na wychowanie dziecka

  Jedną z cieszących się największym powodzeniem ulg podatkowych jest ulga przysługująca z tytułu wychowywania dziecka. Polega na odliczeniu określonej kwoty pomnożonej przez ilość dzieci. Odliczenie (...)