Znikoma liczba deklaracji OFE

1% uprawnionych. Tyle osób złożyło deklaracje o chęci pozostania w OFE do połowy maja 2014 roku.

A eksperci zaczynają załamywać ręce. Przewidywali bowiem, że w OFE pozostanie od 20% - 50% uprawnionych, tymczasem liczby mówią same za siebie.

Dlaczego nie wybieramy OFE?

Z pewnością przyczyną takiego wyniku jest to, że aby pozostać w OFE należy złożyć deklarację – a to już wymaga wykonania pewnych czynności. Wygodniej jest oczywiście nie wypełniać wniosku – wówczas całe nasze środki powędrują do ZUS-u. Wielu stawia więc na opcję „milczącego” przejścia do ZUS-u.

Można się spotkać także z głosami, że nie ma o czym decydować, bo przyszłe świadczenia i tak będą tak marne, że czy to w ZUS czy w OFE, nie ma to znaczenia dla naszych emerytur. Innymi słowy, żeby decydować, trzeba mieć „czym” zarządzać.

Być może zakaz reklamy OFE też robi swoje.

Jak pozostać w OFE?

Na złożenie deklaracji mamy jeszcze czas do końca lipca 2014 roku. Później kolejne możliwości zmiany pojawią się w 2016 a następnie co cztery lata – 2020, 2024, 2028 …

Wystarczy wypełnić dwustronicową deklarację – te OFE wysyłają już do swoich klientów – i wysłać ją do ZUS-u. Można zadecydować także przez Internet na platformie PUE lub profil ePUAP.

e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Tadek

17.6.2014 12:4:3

Re: Znikoma liczba deklaracji OFE

Tak na prawdę, to OFE po prostu wywożą prawie wszystkie zyski z Polski, co powoduje bogacenie central w tamtych krajach i ludzi w tamtych krajach kosztem, w sumie zbiedniania nas i Polski. Od samego obracania pieniędzmi, pieniędzy nie przybywa - a nawet jak paru zarobi trochę więcej to reszta mieszkańców w sumie traci znacznie więcej. Po prostu nie warto szkodzić Krajowi ani pośrednio przyczyniać się do większego wzrostu zadłużenia.

GZ

16.6.2014 21:0:6

Re: Znikoma liczba deklaracji OFE

Ja wysłałem przed chwilą nie wiem gdzie ten problem. Rejestracja konta w ZUS, potem Usługi (katalog usług elektronicznych); członkostwo w OFE i już dalej intuicyjnie.

Grzegorz Pawlik

16.6.2014 17:5:27

Re: Znikoma liczba deklaracji OFE

Nie jest prawdą, że deklarację można złożyć przez internet. Konia z rzędem temu kto pokaże screeny jak taką deklarację złożył krok po kroku. Po pierwsze nie można jej łatwo znaleźć, potem jest tylko możliwość wydrukowania. Mam profil zaufany ePUAP i już pięć razy podchodziłem do tematu.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 12.5.2017

  Zwrot VAT - Zasady zwrotu VAT

  W systemie podatku od towarów i usług (VAT) prawo uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest cechą umożliwiającą realizację zasady neutralności tego podatku dla podatnika (...)

 • 19.5.2012

  CIT - Podatek dochodowy od osób prawnych

  Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązania są bez wezwania składać deklarację o wysokości dochodu (lub straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek (...)

 • 24.1.2019

  ZUS wysyła PIT-y

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę ok. 9,5 mln deklaracji podatkowych PIT do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ubezpieczeń społecznych.

 • 20.9.2017

  VAT-7 – praktyczne omówienie formularza

  Poradnik opisuje w jaki sposób prawidłowo uzupełnić formularz VAT-7. 

 • 25.4.2018

  PIT-37 - ostatni gwizdek

  Deklarację PIT-37 można wypełnić i złożyć w zasadzie w dwóch formach. Po pierwsze, w opcji tradycyjnej – czyli drukowanej na papierze i składanej osobiście we właściwym urzędzie (...)