Zostań dawcą, przeszczep ratuje życie!

UE proponuje wprowadzenie wspólnych norm w zakresie dawstwa narzÄ…dów i dokonywania przeszczepów.

Obecnie w UE na operacjÄ™ przeszczepu oczekuje okoÅ‚o 56 tys. osób. Każdego dnia 12 z nich umiera, zanim znajdzie siÄ™ dawca.

Te czarne statystyki skÅ‚oniÅ‚y KomisjÄ™ do dziaÅ‚aÅ„ na rzecz rozwoju dawstwa narzÄ…dów English , w tym także poprzez zachÄ™canie paÅ„stw UE do czÄ™stszego wymieniania siÄ™ organami. Niektóre kraje już stosujÄ… tego rodzaju praktyki, jednak wciąż sÄ… to zbyt rzadkie przypadki.

Komisja zaproponowaÅ‚a również wprowadzenie wspólnych norm w zakresie dawstwa narzÄ…dów i dokonywania przeszczepów, które miaÅ‚yby zapobiec powstawaniu dużych rozbieżnoÅ›ci miÄ™dzy rozwiÄ…zaniami stosowanymi przez poszczególne kraje UE. Różnice te negatywnie odbijajÄ… siÄ™ na poziomie bezpieczeÅ„stwa leczenia oraz utrudniajÄ… poszukiwanie dawców i przydzielanie organów.

Projekt nowych przepisów przewiduje stworzenie systemu Å›ledzenia pochodzenia narzÄ…dów i zgÅ‚aszania przypadków, w których pacjent znalazÅ‚ siÄ™ w poważnym stanie z powodu reakcji organizmu na przeszczep. WedÅ‚ug tych nowych przepisów paÅ„stwa UE musiaÅ‚yby również wyznaczyć krajowe instytucje odpowiedzialne za zapewnienie zgodnoÅ›ci ze standardami unijnymi.

Liczba narzÄ…dów pochodzÄ…cych od dawców różni siÄ™ w zależnoÅ›ci od kraju - od okoÅ‚o 35 organów na milion mieszkaÅ„ców w Hiszpanii do niecaÅ‚ego 1 organu na milion mieszkaÅ„ców w Rumunii. W wiÄ™kszoÅ›ci krajów UE zapotrzebowanie jest dużo wiÄ™ksze niż liczba dostÄ™pnych narzÄ…dów, chociaż w ostatnich latach liczba ta stale roÅ›nie. OkoÅ‚o 15 do 30 proc. pacjentów umiera, zanim znajdzie siÄ™ odpowiedni dawca. Tylko w 2006 r. 5,5 tys. osób zmarÅ‚o, nie doczekawszy siÄ™ operacji - najczęściej osoby te potrzebowaÅ‚y przeszczepu serca, pÅ‚uca, nerki, wÄ…troby lub trzustki.

Dlaczego w niektórych krajach liczba dawców jest dużo wiÄ™ksza niż w innych? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. W pewnym stopniu zależy to od organizacji opieki zdrowotnej. Poszczególne kraje majÄ… różne metody rejestrowania i przydzielania organów.

Duże znaczenie majÄ… też dostÄ™pne Å›rodki. Niektóre kraje przeznaczajÄ… wiele Å›rodków na wyszukiwanie dawców. Inne - zwÅ‚aszcza te, które dopiero niedawno przystÄ…piÅ‚y do Unii - nie dysponujÄ… odpowiednim sprzÄ™tem do przeprowadzania tak skomplikowanych operacji, jak transplantacje. Inne czynniki obejmujÄ… różnice w procedurach prawnych dotyczÄ…cych uzyskania zgody dawcy oraz odmienne poglÄ…dy na kwestie etyczne z zakresu dawstwa narzÄ…dów. Na przykÅ‚ad wiele osób nie może pogodzić siÄ™ z ideÄ… oddania do przeszczepu organów bliskich zmarÅ‚ych, przy czym odsetek odmowy zgody w Wielkiej Brytanii jest o wiele wyższy niż w Portugalii (odpowiednio 42 proc. i 6 proc.).

Przedstawiony przez KomisjÄ™ plan proponuje rozwiÄ…zania sÅ‚użące uÅ‚atwieniu wyszukiwania organów do przeszczepu i ich wymiany, kampanie informacyjne na temat dawstwa organów oraz lepszÄ… organizacjÄ™ systemów krajowych. Jego celem jest także propagowanie roli koordynatorów ds. transplantacji wyznaczanych spoÅ›ród pracowników szpitali.