Wstąpienie nowego wspólnika spółki cywilnej w miejsce występującego – czy możliwe – opinia prawna

Stan faktyczny

W dwuosobowej spółce cywilnej, jeden ze wspólników zamierza opuścić spółkę na pewien okres. Spółka jest związana umową o świadczenie usług z firmą „X” przewidującej możliwość wypowiedzenia. Wspólnik nie zamierza rozwiązać umowy spółki ani doprowadzić do rozwiązania łączącej spółkę umowy. 1) Czy w miejsce występującego wspólnika może wstąpić inna osoba? 2) Czy powyższa zmiana wpływa na umowę o świadczeniu usług z firmą „X”?

Opinia prawna

Ad. 1.

Porady prawne
Spółka cywilna jest stosunkiem zobowiązaniowym co najmniej dwóch osób, które zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. W sytuacji, gdy liczba wspólników ulegnie zmniejszeniu do jednego stosunek spółki ustaje i dochodzi do rozwiązania spółki. Nie może bowiem spółka cywilna trwać jako wyodrębniona masa majątkowa jednej osoby.
W niniejszej sytuacji, mając na względzie dążenie do osiągnięcia wyznaczonego tam celu, za dopuszczalną uznać należy drogę polegającą na uprzednim przystąpieniu nowego wspólnika do spółki, by następnie dokonać wypowiedzenia udziału przez jednego z dotychczasowych wspólników.
Przystąpienie nowego wspólnika wymaga zmiany umowy spółki. Zgodnie z regulacją kc, umowa ta zawarta zostać powinna w formie pisemnej, jakkolwiek jest to forma zastrzeżona dla celów dowodowych. Sytuacja powyższa powoduje, iż uzupełnienie takiej umowy, jej zmiana lub rozwiązanie za zgodą stron, jak również odstąpienie od niej powinno być stwierdzone pismem.
W kodeksie cywilnym określone zostały także zasady wystąpienia wspólnika spółki cywilnej. Zgodnie z tą regulacją może on z niej wystąpić wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego (o ile spółka zawarta została na czas nieoznaczony). Termin powyższy (choćby spółka zawarta była na czas oznaczony) nie znajduje zastosowania w sytuacji, gdy wspólnik dokonuje wypowiedzenia z ważnych powodów. Wspólnicy mogą jednak w umowie spółki uregulować zasady wypowiedzenia udziału odmiennie, a zwłaszcza ułatwić, utrudnić czy wyłączyć wystąpienie wspólnika (nie można jednak zrzec się prawa wspólnika do wypowiedzenia udziału z ważnych powodów i nieważne byłyby przeciwne zastrzeżenia w umowie spółki).
Pamiętać ponadto należy, iż wycofanie wspólnika ze spółki dokonane może być także w drodze zmiany umowy spółki.

Ad. 2. Dokonana w składzie osobowym zmiana nie będzie miała wpływu na umowę o świadczenie usług z firmą „X„.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika