Można orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonej kategorii

W sprawie karnej sąd rejonowy orzekł w stosunku do oskarżonego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Sąd wyraźnie wyłączył spod zakazu te pojazdy, do prowadzenia których wymagane jest prawo jazdy kategorii C + E. Rozstrzygnięcie to zaskarżył prokurator. Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 5 stycznia 2012 roku o kierujących pojazdami zakazy prowadzenia pojazdów określonych kategorii są ze sobą powiązane. Prawo jazdy (jako dokument) nie może być wydane osobie ubiegającej się o wydanie prawa jazdy kategorii C i C + E dopóty, dopóki obowiązuje wobec niej zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmujący prawo jazdy kategorii B (art. 12 ust. 2). Zdaniem prokuratora zakaz orzeczony przez sąd rejonowy był sprzeczny ze wspomnianą ustawą. Sprawa na skutek pytania sądu odwoławczego trafiła do Sądu Najwyższego, który odmówił podjęcia uchwały, ale w uzasadnieniu stwierdził, że

orzeczenie przez sąd środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych określonego rodzaju nie narusza przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2011 r., Nr 30, poz. 151 ze zm.).

Porady prawne

Sąd Najwyższy przypomniał, że zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (art. 42 k.k.) może dotyczyć pewnego rodzaju pojazdów albo wszelkich pojazdów. Sąd orzekający o zakazie może skonkretyzować zakaz zarówno w sposób pozytywny (wymienić rodzaje pojazdów objęte zakazem), jak i negatywny (wyłączyć spod zakazu pojazdy danego rodzaju). Sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów, określając jednocześnie jakiego rodzaju pojazdów zakaz dotyczy i dopiero to orzeczenie sądu stanowi podstawę do cofnięcia uprawnień do ich prowadzenia w orzeczonym zakresie przez właściwy organ administracji. Organ ten nie może przy tym rozszerzyć ani zawęzić orzeczonego przez sąd zakazu.

Sąd Najwyższy zauważył, że ustawa o kierujących pojazdami rozróżnia osoby ubiegające się o uprawnienie do kierowania pojazdami od osób, które takie uprawnienie już posiadają. Wymogi określone dla osób po raz pierwszy ubiegających się o uprawnienie do kierowania pojazdami nie mają zastosowania do osób, którym takie uprawnienia zostały cofnięte m.in. na skutek zakazu orzeczonego przez sąd. Przepis art. 12 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami posługuje się wyrażeniem "osoby ubiegającej się o wydanie prawa jazdy". Dotyczy zatem osób, które dopiero ubiegają się o wydanie prawa jazdy, a nie ma zastosowania do osób, które posiadają określone uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Inne rozumienie tego przepisu prowadziłoby do tego, że zakaz orzeczony przez sąd w praktyce byłby surowszy, niż to wynika z wyroku. Na przykład zakaz prowadzenia pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A rozciągałby się także na pojazdy wymienione w prawie jazdy kategorii B. A takie rozumowanie jest nie do przyjęcia. Powiązanie zakazów działa natomiast w ten sposób, że zakaz prowadzenia pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A uniemożliwia nabycie prawa do prowadzenia pojazdów wymienionych w prawie jazdy kategorii B. Jeżeli jednak skazany takie uprawnienie posiadał w chwili wydawania prawomocnego wyroku karnego, to art. 12 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami nie miałby do niego zastosowania.

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 26 lutego 2014 roku, sygn. akt I KZP 29/13, www.sn.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Robert 2018-08-01 20:13:55

    mam pytanie jezeli wobec mnie sąd orzekł zakaz prowadzenie na 3 lata pojazdów kategorii B a innych kategorii nie posiadam to moge wystąpić z wnioskiem o wydanie mi prawo jazdy kategorii B1 albo kategorii AM , chodzi mi o to zeby mógł prowadzić taki mały samochodzik typu microcar . Pozdrawiam.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika