Rozłożenie na raty zaliczki na poczet biegłego.
Pytanie:
"Trwa sprawa w Sądzie Rejonowym w wydziale cywilnym o podział majątku. Odbyły się już trzy rozprawy. Zasądzono opłaty wstępne na poczet pracy biegłych sądowych w wysokości 1000zł. Nie posiadam takiej kwoty. Wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych a także odwołanie zostały rozpatrzone odmownie. Czy Sąd może taką kwotę rozłożyć na raty? Jeśli tak to do kogo napisać prośbę i na jaki ewentualnie artykuł mogę się powołać? "
Odpowiedź prawnika: Rozłożenie na raty zaliczki na poczet biegłego.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych ( Dz. U. z 2005r. Nr 167 poz. 1398 ) wynagrodzenie i zwrot kosztów poniesionych przez biegłych, tłumaczy oraz kuratorów ustanowionych dla strony w danej sprawie są wydatkami i obciążają stronę, która wnosi o dokonanie czynności powodującej wydatki.
Zgodnie z art. 119 ustawy zapłata należności Skarbu Państwa z tytułu nieuiszczonych kosztów sądowych, może być umorzona, odroczona albo rozłożona na raty, jeżeli natychmiastowe ich ściągnięcie byłoby połączone z niewspółmiernymi trudnościami lub groziłoby dłużnikowi zbyt ciężkimi skutkami. Zobowiązany do pokrycia wydatku dłużnik, może złożyć wniosek o rozłożenie należności na raty do prezesa sądu właściwego do ściągnięcia należności ( art. 124 ust.1 ustawy ). Decyzja w sprawie rozłożenia należności na raty zależeć będzie od uznania prezesa sądu. Należy pamiętać, by o wniesieniu wniosku powiadomić sąd prowadzący sprawę, składając do akt odpis pisma przeznaczonego do prezesa sądu. W przeciwnym wypadku sąd mógłby pominąć wniosek o dowód z opinii biegłego.
Należy jednak pamiętać, że niezapłacenie raty w terminie podanym w zarządzeniu prezesa sądu spowoduje natychmiastową wymagalność pozostałej części należności ( art. 120 ust. 1 ustawy ).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?