Absolutorium dla prezesa będącego wspólnikiem
Pytanie:
"Spółka ma dwóch udziałowców, 85% i 15% udziałów. Udziałowiec większościowy jest Prezesem jednoosobowego Zarządu. Według art. 244 ksh nie może on głosować w sprawie absolutorium dla siebie. Czy w takiej sytuacji wspólnik posiadający 15% udziałów może głosować nad uchwałą o udzieleniu absolutorium z uwzględnieniem w protokole, że Wspólnik, którego dotyczy uchwała wstrzymał się od głosu, czy lepiej podjąć uchwałę o rezygnacji z udzielenia absolutorium? "
Odpowiedź prawnika: Absolutorium dla prezesa będącego wspólnikiem
Zgodnie z art. 244 ksh wspólnik nie może ani osobiście, ani przez pełnomocnika, ani jako pełnomocnik innej osoby głosować przy powzięciu uchwał dotyczących jego odpowiedzialności wobec spółki z jakiegokolwiek tytułu, w tym udzielenia absolutorium, zwolnienia z zobowiązania wobec spółki oraz sporu między nim a spółką.
Przepis ten oznacza, że wspólnik może brać udział w obradach zgromadzenia, także w części dotyczącej absolutorium, nie może jednak wykonywać prawa głosu. Oznacza to zupełne wyłączenie, powstrzymanie się od głosowania, a nie jedynie głos wstrzymujący się. Głosy wstrzymujące się są również, zgodnie z art. 4 ksh, głosami oddanymi. Oznacza to, że wspólnik mający 15 % udziałów może samodzielnie podjąć uchwałę o udzieleniu absolutorium prezesowi zarządu. Może również oczywiście podjąć uchwałę o nieudzielaniu mu absolutorium.
Warto przy tym dodać, iż wspólnik większościowy nie ma możliwości zaskarżenia uchwały, legitymację do tego ma bowiem wspólnik, który głosował przeciw uchwale, chyba że wspólnik ten zostanie bezzasadnie niedopuszczony do udziału w zgromadzeniu wspólników.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?