Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Abstrakcyjność zobowiązania wekslowego została wyrażona w ten sposób, że na dokumencie wekslowym powinno być napisane bezwarunkowe polecenie zapłaty sumy pieniężnej. Takie uregulowanie sprawia, że zobowiązanie wekslowe odrywa się od swej causy - to znaczy, że nie jest ważne, z jakiego powodu wystawca zobowiązał się do zapłaty określonej sumy pieniędzy.
Przykład: A zawiera z B zakład towarzyski o 2000 zł. B ten zakład wygrywa. W Polsce B nie może się domagać wypłacenia tej sumy pieniędzy od A. A może ją spełnić tylko dobrowolnie. A byłby zobowiązany do zapłacenia tej sumy, gdyby wystawił weksel i dał go B. Przy czym z abstrakcyjności zobowiązania wekslowego (bezprzyczynowości) wynika, że B może się domagać zapłaty sumy wekslowej nawet, gdyby zakład przegrał.
Zgodnie ze stanem faktycznym firma "W" może dochodzić należności z weksla, nawet nabytego od wydzierżawiającego. Weksel to zobowiązanie abstrakcyjne i nie ma znaczenia z jakiego powodu został wydany, czy jako zapłata, czy też jako zabezpieczenie roszczenia. Zatem firma "W" może dochodzić należności z weksla jeśli nadszedł już termin jego płatności. Przy wekslu in blanco może on być w zasadzie określony w sposób dowolny, zwłaszcza jeśli nie ma deklaracji wekslowej.
Odnośnie klauzuli bez protestu została ona omówiona w odpowiedzi klauzula wekslowa bez protestu.