Abstrakcyjność zobowiązania wekslowego

Pytanie:

"Czy weksel przed uzupełnieniem może być przypisany do dowolnego istniejącego roszczenia w stosunku do dłużnika. Przykład: Pan E zaciągał osobiste zobowiązania - zakup materiałów budowlanych, dzierżawa, usługi. W celu zabezpieczenia dzierżawca zażądał weksla na pokrycie ewentualnych roszczeń za dzierżawę od Pana E. W międzyczasie odsprzedał swoje należności firmie \"W\" dostarczającej materiały budowlane Panu E wraz z wekslem. Firma \"W\" chciała zrealizować weksel za łączne roszczenia, które nabyła oraz własne. Czy jest to dopuszczalne? Czy weksel jest nieodłączny od roszczenia na zaspokojenie, którego został wystawiony? Czy też może być dołączony do dowolnego roszczenia w stosunku do wystawcy weksla? Czy musi się odbyć rozprawa, jeśli wystawca weksla z adnotacją \"bez protestu\" nie chce pokryć weksla. Czy wtedy też jego poręczyciel odmawia? Jaka jest różnica w wekslu z adnotacją bez protestu i bez adnotacji? Kto dokonuje tego wpisu? Czy posiadacz weksla może dokonać takiego wpisu, mimo iż nie posiada deklaracji wekslowej o tym mówiącej?"

Odpowiedź prawnika: Abstrakcyjność zobowiązania wekslowego

Abstrakcyjność zobowiązania wekslowego została wyrażona w ten sposób, że na dokumencie wekslowym powinno być napisane bezwarunkowe polecenie zapłaty sumy pieniężnej. Takie uregulowanie sprawia, że zobowiązanie wekslowe odrywa się od swej causy - to znaczy, że nie jest ważne, z jakiego powodu wystawca zobowiązał się do zapłaty określonej sumy pieniędzy.

Przykład: A zawiera z B zakład towarzyski o 2000 zł. B ten zakład wygrywa. W Polsce B nie może się domagać wypłacenia tej sumy pieniędzy od A. A może ją spełnić tylko dobrowolnie. A byłby zobowiązany do zapłacenia tej sumy, gdyby wystawił weksel i dał go B. Przy czym z abstrakcyjności zobowiązania wekslowego (bezprzyczynowości) wynika, że B może się domagać zapłaty sumy wekslowej nawet, gdyby zakład przegrał.

Zgodnie ze stanem faktycznym firma "W" może dochodzić należności z weksla, nawet nabytego od wydzierżawiającego. Weksel to zobowiązanie abstrakcyjne i nie ma znaczenia z jakiego powodu został wydany, czy jako zapłata, czy też jako zabezpieczenie roszczenia. Zatem firma "W" może dochodzić należności z weksla jeśli nadszedł już termin jego płatności. Przy wekslu in blanco może on być w zasadzie określony w sposób dowolny, zwłaszcza jeśli nie ma deklaracji wekslowej.

Odnośnie klauzuli bez protestu została ona omówiona w odpowiedzi klauzula wekslowa bez protestu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika