Adopcja dziecka konkubenta

Pytanie:

Jestem wdowcem, mam dziewięcioletnią córkę. Czy istnieje możliwość przysposobienia córki przez moją partnerkę bez zawierania ślubu? Zależy mi na zabezpieczeniu opieki nad córką w wypadku mojej śmierci. Czy takie przysposobienie miałoby dla jakiś wpływ na rozliczenie podatkowe?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z formalnego punktu widzenia jest możliwe przysposobienie dziecka jednego konkubenta przez drugiego, jednak, zgodnie z art. 123 par. 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, przez przysposobienie ustaje dotychczasowa władza rodzicielska nad przysposobionym dzieckiem. W tej sytuacji, gdyby dodzło do przysposobienia Pana dziecka przez konkubinę, ustałaby Pańska władza rodzicielska nad dzieckiem i stosunek rodzinny między panem, a córką. Przysposobienie Pana córki przez partnerkę w sposób, który umożliwiałby zachowanie przez Pana władzy rodzicielskiej i stosunku rodzinnego między Panem, a dzieckiem i jednoczesne powstanie stosunku rodzinnego między córką, a konkubiną jest możliwe dopiero po zawarciu małżeństwa z aktualną partnerką.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Urlop macierzyński - Najważniejsze informacje o urlopie macierzyńskim

  W ostatnim czasie weszło w życie wiele nowelizacji prawa pracy, regulujących na nowych zasadach uprawnienia zawiązane z macierzyństwem przysługujące pracownikom. Wydłużono okresy pozostawania (...)

 • Konkubinat - życie bez ślubu - skutki prawne

  Nie do rzadkości należą przypadki, gdy kobieta i mężczyzna prowadzą wspólne życie, pomimo, iż nie zawarli ze sobą związku małżeńskiego. Sytuację taką odzwierciedla instytucja konkubinatu. (...)

 • Urlop ojcowski - Kiedy przysługuje urlop ojcowski i w jakim wymiarze?

  Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz (...)

 • Adopcja - najważniejsze informacje

  Adopcja, inaczej przysposobienie, jest uznaniem dziecka innych rodziców, z którym nie ma więzi biologicznej, za własne. Ma ona nie tylko wymiar psychologiczny, lecz także prawny: powstałe (...)

 • Walka z nielegalnymi adopcjami

  Dziecko nie może być przedmiotem transakcji. Przypadki oddawania dzieci za pieniądze do nielegalnej adopcji muszą być bezwzględnie zwalczane. Pozwolą na to zmiany w prawie, które wkrótce (...)

NA SKÓTY