Adopcja dziecka konkubenta

Pytanie:

"Jestem wdowcem, mam dziewięcioletnią córkę. Czy istnieje możliwość przysposobienia córki przez moją partnerkę bez zawierania ślubu? Zależy mi na zabezpieczeniu opieki nad córką w wypadku mojej śmierci. Czy takie przysposobienie miałoby dla jakiś wpływ na rozliczenie podatkowe? "

Odpowiedź prawnika: Adopcja dziecka konkubenta

Z formalnego punktu widzenia jest możliwe przysposobienie dziecka jednego konkubenta przez drugiego, jednak, zgodnie z art. 123 par. 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, przez przysposobienie ustaje dotychczasowa władza rodzicielska nad przysposobionym dzieckiem. W tej sytuacji, gdyby dodzło do przysposobienia Pana dziecka przez konkubinę, ustałaby Pańska władza rodzicielska nad dzieckiem i stosunek rodzinny między panem, a córką. Przysposobienie Pana córki przez partnerkę w sposób, który umożliwiałby zachowanie przez Pana władzy rodzicielskiej i stosunku rodzinnego między Panem, a dzieckiem i jednoczesne powstanie stosunku rodzinnego między córką, a konkubiną jest możliwe dopiero po zawarciu małżeństwa z aktualną partnerką.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika