Adres w pozwie rozwodowym
Pytanie:
"Czy w pozwie rozwodowym, podaje się adresy zameldowania stron, czy też adresy zamieszkania? Osobiście jestem zameldowany w mieszkaniu żony rodziców, natomiast z względów oczywistych nie mieszkam tam - wiec logicznym dla mnie jest podanie adresu obecnego zamieszkania, nie mam natomiast pewności. Czy strony mogą wyrazić zgodę na rezygnację z rozprawy ugodowej (w przypadku braku dzieci w małżeństwie? Jeśli tak co należy zrobić?"
Odpowiedź prawnika: Adres w pozwie rozwodowym
Każde pismo procesowe powinno zawierać oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron. Gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby stron. Miejsce zamieszkania jest to miejscowość, gdzie strona przebywa z zamiarem stałego pobytu. Należy zatem podać adres zamieszkania. Miejsce zamieszkania nie jest tożsame z adresem zamieszkania. Pamiętać należy, że dla doręczeń obowiązuje zasada, iż doręczenia dokonywa się w mieszkaniu, w miejscu pracy lub tam, gdzie się adresata zastanie.
Przed wyznaczeniem terminu pierwszej rozprawy przewodniczący wzywa strony do osobistego stawienia się do sądu na posiedzenie pojednawcze, którego przeprowadzenie porucza równocześnie wyznaczonemu przez siebie sędziemu. Sędzia wyznaczony nakłania strony do pojednania, mając w szczególności na uwadze dobro dzieci i społeczne znaczenie trwałości małżeństwa. Zatem posiedzenie pojednawcze odbywa się nie tylko, gdy małżonkowie rozwodzący się posiadają dzieci.
Strona może oczywiście wnioskować, aby postępowania pojednawczego nie przeprowadzać. Wtedy jeżeli posiedzenia pojednawczego nie wyznaczono albo do pojednania nie doszło, przewodniczący wyznacza rozprawę.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?