Adwokat z urzędu - pełnomocnictwo

Pytanie:

"Pełnoletni mężczyzna jest chory psychicznie. Znajduje się pod opieką rodziców: także niepełnosprawnych. Mężczyzna ten został pozwany do sądu cywilnego o zapłatę jakiejś należności, której on nie zaciągnął. Rodzice napisali do sądu o niepełnosprawności syna - sąd przyznał im obrońcę (adwokata) z urzędu. Jednakże teraz syn dostał wezwanie na rozprawę, a nie jest w stanie pojechać na nią, gdyż brak jest z nim normalnego kontaktu. Nie skontaktował się także z adwokatem - gdyż nie jest w stanie. Czy w takiej sytuacji powinien ktoś jechać do tego sądu za niego? Czy obrońca może występować w jego imieniu, jeśli syn nie skontaktował się z tym obrońcą?"

Odpowiedź prawnika: Adwokat z urzędu - pełnomocnictwo

Zgodnie z art. 118 kpc, ustanowienie adwokata lub radcy prawnego dla strony zwolnionej od kosztów sądowych jest równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa procesowego. W takim przypadku, nie trzeba kontaktować się z adwokatem w celu udzielenia mu pełnomocnictwa, natomiast kontakt z adwokatem jest pożądany ze względu na ochronę interesów syna. Jeżeli on sam nie jest w stanie się skontaktować, wskazane jest, by zrobili to jego rodzice. Adwokatowi będzie trudno podjąć stosowne działania, jeżeli nie będzie znał szczegółów i okoliczności sprawy.
Z zadanego pytania wynika, że syn jest ubezwłasnowolniony, a jego prawnym opiekunem są rodzice (w pytaniu jest mowa o tym, że opiekę sprawują właśnie rodzice). Jeżeli tak jest w rzeczywistości, to rodzic powinien działać w imieniu ubezwłasnowolnionego. Jako jego przedstawiciel ustawowy, może w jego imieniu występować przed sądem i to on powinien, w obronie interesów syna skontaktować się z adwokatem.
Jeżeli jednak rodzic nie jest opiekunem prawnym, to warto zwrócić uwagę na to, że pełnomocnikiem strony w postępowaniu cywilnym może być również rodzic, rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni danej osoby. Takiej osobie może zostać udzielone pełnomocnictwo, które należy okazać sądowi. Zaznaczyć należy także, że można mieć kilku pełnomocników.

Odnosząc się natomiast do pytania o wezwanie na rozprawę. Jeżeli w wezwaniu nie jest wskazane, że osobiste stawiennictwo osoby chorej jest obowiązkowe, to nie musi się ona stawiać osobiście. W przeciwnym przypadku, jeżeli nie ma kontaktu z tą osobą, a sąd chciał, by ona stawiła się osobiście, należy poinformować sąd, że stawiennictwo tej osoby nie jest możliwe, do pisma najlepiej  dołączyć opinię odpowiedniego lekarza o stanie zdrowia syna. Ponadto, z ostrożności procesowej (nie wiadomo, czy wyznaczony adwokat stawi się na rozprawie), w celu uniknięcia wyroku zaocznego, należy wnioskować o przeprowadzenie rozprawy podczas nieobecności pozwanego. Zgodnie z kpc, jeżeli pozwany nie stawił się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny. Jeżeli bowiem pozwany nie stawił się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny. W takim wypadku przyjmuje się bowiem za prawdziwe twierdzenie powoda o okolicznościach faktycznych przytoczonych w pozwie lub w pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed rozprawą, chyba że budzą one uzasadnione wątpliwości albo zostały przytoczone w celu obejścia prawa. Wyrok nie jest zaoczny, jeżeli pozwany żądał przeprowadzenia rozprawy w swej nieobecności albo składał już w sprawie wyjaśnienia ustnie lub na piśmie.

Ponadto, nawet gdy osobiste stawiennictwo nie jest obowiązkowe, jeżeli istnieje taka możliwość, warto stawić się na rozprawie, w celu obrony interesów syna.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika