Akcyza a podatek od czynności cywilno prawnych
Pytanie:
"Mąż kupił auto od swojego ojca-obywatela Niemiec. Sporządzili umowę kupna w Polsce w języku polskim, gdy ojciec przyjechał. Mąż zgłosił kupno auta zagranicznego w urzędzie celnym i zapłacił akcyzę. Zgłosił również zakup w urzędzie skarbowym. Po kilku tygodniach otrzymał wezwanie z urzędu skarbowego do wypełnienia PIT PCC - deklaracji od czynności prawnych. Został poinformowany, że ma zapłacić ponadto podatek od czynności cywilnoprawnych, gdyż miejsce zakupu jest w Polsce. Urzędnik stwierdził, że mąż w ten sposób został podwójnie opodatkowany. Dowiedział się również, że nie ma szans na zwolnienie z tej opłaty. Czy w takiej sytuacji mąż może wystąpić o zwrot akcyzy? Przecież nie można być podwójnie opodatkowanym. Czy jest to jakaś niespójność przepisów podatkowych i jak wybrnąć z tej sytuacji?"
Odpowiedź prawnika: Akcyza a podatek od czynności cywilno prawnych
Zgodnie z art. 101 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym powstaje z dniem:
- przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju - jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło przed przemieszczeniem samochodu na terytorium kraju;
- nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel - jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło po przemieszczeniu samochodu osobowego na terytorium kraju;
- złożenia wniosku o rejestrację samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym - jeżeli podmiot występujący z wnioskiem o rejestrację na terytorium kraju nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego nie jest jego właścicielem.
Czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5, jeżeli ich przedmiotem są:
- rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ponieważ czynność prawna opisana w przedstawionym stanie faktycznym nie została ujęta w dziale zawierającym wyłączenia obowiązku podatkowego, nie ma podstaw do zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy ciąży przy umowie sprzedaży - na kupującym.
Nie mamy tutaj do czynienia z podwójnym opodatkowaniem, gdyż czynność prawna objęta została dwoma różnymi rodzajami podatku: podatkiem akcyzowym i podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Gdyby podatnik obciążony został dwukrotnie obowiązkiem zapłaty podatku akcyzowego, albo dwukrotnie obciążony obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych mielibyśmy do czynienia z podwójnym opodatkowaniem.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?