Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Okolicznością powodującą ustanie obowiązku alimentacyjnego jest zdolność do samodzielnego utrzymywania się. Zwrócić jednak należy uwagę na to, że w sytuacji, gdy dzieci są już dorosłe, istnienie ich uprawnienia do alimentów zależy od sytuacji ekonomicznej rodziców i od tego, czy dziecko czyni starania, by ekonomicznie się usamodzielnić (art. 133 § 3 k.r.o ).
Z powyższego wynika, że nie ma sztywnego terminu, w którym obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka się kończy. Obowiązek rodziców istnieje dopóty, dopóki dziecko trud rodziców szanuje i czyni starania, by bez zbędnej - a zwłaszcza zawinionej - zwłoki osiągnąć adekwatny do uzdolnień pułap wykształcenia i ekonomiczną samodzielność. Alimenty nie będą przysługiwały, gdy uprawniony np. nie zdaje w terminie egzaminów z powodów przez siebie zawinionych, powtarza rok lub często zmienia kierunek studiów. Jeżeli jednak będzie Pan w stanie udowodnić, że zmiana kierunku nie jest jedybnie fanaberią, a wiąże się np. z analizą rynku pracy i zwiększonym zapotrzebowaniem na dany kierunek, łatwiej będzie udowodnić, że zmiana ta była celowa i zmierza w kierunku usamodzielnienia się.
Jeżeli osoba uprawniona do alimentów ukończy studia pierwszego stopnia i zamierza kontynuować naukę na studiach magisterskich, wówczas nadal może istnieć obowiązek alimentacyjny. Mając na uwadze warunki panujące na rynku pracy, trudno przyjmować bowiem, że osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia, jest już w pełni przygotowana do pracy. O ile osoba taka chce kształcić się dalej, rodzice powinni jej to umożliwić m.in. przyczyniając się do jej utrzymania.
W sytuacji, gdy jedynym Pana zajęciem w czasie przerwy ma być kurs językowy, możliwe, że zobowiązany do alimentów udowodni, że zapisanie się na ten kurs to jedynie działanie zmierzające do dalszego utrzymania alimentów. Obecnie bowiem powinien Pan raczej np. udać się na staż przygotowujący do pracy w przyszłym zawodzie, rozpocząć praktyki zgodne z przyszłym kierunkiem studiów.
W przeciwnym wypadku po odejściu z obecnego kierunku, pobierając w dalszym ciągu świadczenie alimentacyjne bez starań o samodzielne utrzymanie (a jako takie nie może być raczej uznany kurs językowy), byłby Pan osobą bezpodstawnie wzbogaconą.
W przypadku osiągnięcia przez dziecko zdolności do samodzielnego utrzymania się, zobowiązany do alimentów może bowiem skierować pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego (art. 138 kro). Uchylenie obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną, tj. za okres przed złożeniem pozwu, jest możliwe w zasadzie od chwili powstania okoliczności uzasadniających zmianę.