Alimenty a nieorzekanie o winie
Pytanie:
"Czy w przypadku zaniechania przez sąd orzekania o winie, żona może rościć sobie prawo do alimentów zarówno dla dziecka, jak i dla siebie ? "
Odpowiedź prawnika: Alimenty a nieorzekanie o winie
Brak orzeczenia o winie małżonków powoduje skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy rozkładu pożycia. Tym samym aktualny okazać się może obowiązek alimentacyjny małżonka względem ich wspólnego dziecka jak i względem drugiego byłego małżonka. Zgodnie bowiem z regulacją kro małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Jeżeli zaś jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku. Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni. Co do zasad dochodzenia i wypłaty świadczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci proszę zapoznać się z poradą: Alimenty- komu się należą i w jakiej wysokości.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?