Alimenty dla dziecka specjalnej troski

Pytanie:

Dziecko specjalnej troski 26 lat ubezwłasnowolnione przez matkę otrzymuje rentę dożywotnią powyżej 400 zł. Matka otrzymuje emeryturę na córkę. Dziecko ma przyznane alimenty od ojca w wysokości 300 zł. Jak długo ojciec ma płacić alimenty i co ma zrobić ojciec, który obecnie płaci alimenty w wysokości 120 zł, ponieważ jego zarobki to prowizja w firmie pośredniczącej około 150-200 zł. miesięcznie, natomiast zawód ojca to elektromechanik ma 53 lata i trudno mu znaleźć pracę?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Obowiązek alimentacyjny wobec pełnoletniego dziecka istnieje do czasu, gdy będzie ono w stanie samodzielnie się utrzymać. W opisanym przypadku jest możliwe, że dziecko nigdy nie będzie w stanie utrzymywać się w pełni samodzielnie i będzie wymagać opieki. Jest, więc prawdopodobne, że sąd uzna nadal istnienie obowiązku alimentacyjnego na rzecz takiego dziecka. Wysokość alimentów jest uzależniona przede wszystkim od uzasadnionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości zarobkowych, a nie faktycznych zarobków, zobowiązanego. Jednakże alimenty nie mogą być zasądzona w takiej wysokości, która wpędza zobowiązanego w niedostatek. Jeżeli zmieniła się sytuacja uprawnionego do alimentów dziecka lub ojca, można skierować do sądu pozew o obniżenie alimentów. Zamianą uprawniającą do takiego obniżenia może być np. zmniejszenie się potrzeb uprawnionego (np. zwiększenie sprawności, zdobycie pracy) lub zmniejszenie możliwość po stronie zobowiązanego (np. częściowa niezdolność do pracy).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 10.9.2018

  Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?

  Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci?  Alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się/nieuczące się Kiedy rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego Co nie powoduje ustania (...)

 • 19.5.2016

  Urlop ojcowski - Kiedy przysługuje urlop ojcowski i w jakim wymiarze?

  Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz (...)

 • 13.4.2019

  Odliczenie od dochodów wydatków na cele rehabilitacyjne dziecka

  3 kwietnia 2019 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej B. K. dotyczącej odliczenia od dochodów wydatków na cele rehabilitacyjne dziecka w PIT.

 • 16.5.2016

  Dochodzenie zaległych alimentów

  Wiedza o tym co to jest obowiązek alimentacyjny i czemu służy jest raczej powszechna. Często jednak zapomina się, że oprócz żądania alimentów na przyszłość, można również (...)

 • 26.8.2017

  500+ dla samotnych rodziców

  Od 1 sierpnia przyjmowane są wnioski o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia (...)