Alimenty dla dziecka studiującego prywatnie

Pytanie:

"Mój 20-letni syn podjął naukę w prywatnej szkole wyższej, ponieważ wyniki w szkole średniej nie zapewniłyby mu miejsca na państwowym uniwersytecie ani w żadnej innej szanującej sie szkole. Obecnie domaga sie alimentów w wysokości 3,000 zł miesięcznie na pokrycie kosztów związanych z nauką oraz innych "podstawowych" potrzeb. Decyzja o wstąpieniu do szkoły prywatnej została podjęta bez konsultacji ze mną i wygląda na wygodna alternatywę dla rozpoczęcia pracy i "dorosłego" życia. Czy decyzja podjęta przez mojego syna i jego matkę o podjęciu studiów w szkole prywatnej stanowi podstawę do przedłużania mojego obowiązku alimentacyjnego wobec pełnoletniej osoby, zdolnej do podjęcia pracy i zadbania o swoje potrzeby?"

Odpowiedź prawnika: Alimenty dla dziecka studiującego prywatnie

Rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnym względem dziecka dopóty, dopóki nie jest ono w stanie utrzymać się samodzielnie. W ramach obowiązku alimentacyjnego powinni zapewnić dziecku także należyte przygotowanie do pracy zawodowej. Nie istnieje sztywne kryterium wieku, po osiągnięciu którego alimenty się już dziecku nie należą.

Co do studiów wyższych, to warto przytoczyć Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 12 lutego 1998 r., sygn. akt I CKN 499/97: Należyte przygotowanie dziecka do przyszłej pracy zawodowej może także obejmować studia wyższe, jeżeli uzdolnienia dziecka, jego ambicje i wytrwałość okażą się wystarczające do tego, ażeby studia te nie tylko rozpocząć, ale i kontynuować oraz pomyślnie zakończyć. Zaktualizowany przez podjęcie studiów obowiązek alimentacyjny rodziców może jednakże ustać w razie braku pozytywnych wyników studiów.

Jak zauważył SN w uzasadnieniu, wyniki osiągane w trakcie studiów (egzaminy, zaliczenia) są sprawdzianem, czy obowiązek alimentacyjny rodziców nadal trwa.

Wybór prywatnej szkoły wyższej nie przekreśla obowiązku alimentacyjnego. Nie zawsze jednak rodzice są zobowiązani do pokrywania każdych kosztów nauki, bez względu na ich wysokość. Alimenty mają za zadanie zaspokoić usprawiedliwione potrzeby dziecka. Ponadto istnieje zasada „równej stopy życiowej”, zgodnie z którą dzieci powinny żyć na takim poziomie, na jakim żyją ich rodzice. Nie ma jednoznacznych rozwiązań, gdyż wszystko zależy od okoliczności konkretnej sprawy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika