Alimenty dla pełnoletniego dziecka

Pytanie:

Jestem ojcem 18 letniego syna, który w bieżącym miesiącu (czerwiec) kończy szkołę średnią. Po wakacjach planuje rozpocząć studia na uczelni wyższej (Wyższa Szkoła Bankowości). Jednocześnie sygnalizuje możliwość podjęcia pracy równolegle ze studiami w sytuacji gdyby rozpoczął naukę na płatnej uczelni prywatnej. Dodam, iż syn zamieszkuje razem z pracującą matką w jednym gospodarstwie domowym oddalonym przeszło 200 km od miejsca mojego zamieszkania. Syn ani jego matka z własnej woli nie kontaktują się ze mną. W związku z tym proszę o odpowiedź na następujące pytania: 1. kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny wobec syna. Innymi słowy czy powinienem płacić alimenty za okres rozpoczynających się niebawem wakacji, w sytuacji gdy nie wiadomo czy syn rzeczywiście podejmie dalszą naukę? 2. jeżeli z ukończeniem szkoły średniej ustaje obowiązek alimentacyjny wobec syna, a syn podejmie studia od jesieni, to jak mam się o tym dowiedzieć abym mógł wznowić wypłacanie alimentów. Czy muszę się sam o to dowiadywać czy też powinienem zostać o tym powiadomiony (przez kogo?). Czy poniosę konsekwencje (i jakie) ewentualnego braku powiadomienia. 3. jeżeli syn podejmie studia, które następnie przerwie (chociażby z powodu trudności w nauce), to czy ma on obowiązek powiadomienia mnie o tym. Jeżeli tak, to jakie są konsekwencje braku takiego powiadomienia. 4. czy obowiązek alimentacyjny trwa wobec dziecka, które studiuje na uczelni prywatnej (odpłatnej) zamiast na uczelni państwowej? 5. czy obowiązek alimentacyjny trwa wobec dziecka, które studiując, również podjęło pracę? Czy istnieją tutaj różnice zależne od tego czy są to studia odpłatne (uczelnia prywatna) czy nieodpłatne, albo dzienne czy zaoczne. 6. jak sprawdzić czy dziecku nadal przysługuje prawo do alimentów skoro istnieje prawdopodobieństwo podjęcia przez niego pracy? Kto udzieli mi informacji o jego ewentualnym miejscu pracy i wynagrodzeniu skoro nie mogę liczyć na zgodną z prawdą informację od syna. 7. ostatnio odbyła się rozprawa sądowa, na której podwyższono mi alimenty. Pisemne uzasadnienie wyroku zawiera, moim zdaniem, uchybienia w sferze oceny zdolności alimentacyjnej obu stron i jest dla mnie (i mojej obecnej rodziny z trójką małoletnich dzieci) krzywdzące. Zamierzam wnieść odwołanie od wyroku. Czy muszę przedstawić nowe dowody na moją sytuację materialną czy też wystarczającym powodem wniesienia odwołania będzie wskazanie w/w uchybień. 8. termin wniesienia odwołania od wyroku wkrótce mija. Obawiam się, że nie zdążę go właściwie przygotować lub dołączyć dokumentów, którymi będę dysponował później. Czy zatem jest możliwe uzupełnienie odwołania już po jego złożeniu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci jest uzależniony od tego, czy dziecko jest już w stanie samodzielnie się utrzymać. Do chwili uzyskania samodzielności w podanym wyżej znaczeniu rodzice mają obowiązek nadal łożyć na utrzymanie dziecka, a także na jego wykształcenie, jeżeli dziecko chce podjąć dalszą naukę. Obowiązek alimentacyjny nie wygasa więc z chwilą uzyskania przez dziecko pełnoletności ani nie zależy od tego, czy dziecko podejmie studia w dowolnym trybie (dziennym, zaocznym). Z zasady, iż obowiązek alimentacyjny rodziców jest uwarunkowany możliwością samodzielnego utrzymania się przez dziecko wynika, że obowiązek może wygasnąć także przed uzyskaniem przez dziecko pełnoletności. Stanie się tak wtedy, gdy dziecko wcześniej uzyska pracę dającą wystarczające dochody. Sytuacja opisana w pytaniu, gdy dziecko rozpoczyna studia, najczęściej wiąże się z dalszym trwaniem obowiązku alimentacyjnego. Warunkiem istnienia takiego obowiązku nie jest jednak to, że dziecko kontynuuje naukę, lecz to, że ze względu na czas jaki musi poświęcić nauce, z reguły nie będzie mogło zdobyć pracy pozwalającej na samodzielne otrzymanie. W związku z powyższym, alimenty należą się dziecku także w okresie wakacyjnym i bez względu na rodzaj wybranej uczelni oraz tryb studiów, a dziecko zasadniczo nie ma obowiązku informować rodzica o przebiegu nauki (pytania 1-4).

Jeżeli dziecko podejmie pracę w czasie studiów, to rodzice nie będą zobowiązani do dalszej alimentacji, jeżeli zarobki pozwalają na samodzielne utrzymanie się dziecka. Trzeba jedna wziąć pod uwagę także fakt, czy studia przez nie podjęte są odpłatne. Jeśli tak, obowiązek alimentacyjny nie wygaśnie, jeśli zarobki dziecka nie pozwalają na opłacenie czesnego (pytanie 5).

Informacje o sytuacji dziecka, na rzecz którego zasądzono alimenty, może zdobyć zarówno ojciec korzystając z dostępnych sposobów, jak i sąd, do którego wniesie on pozew o obniżenie alimentów.

Apelacja od wyroku powinna przedstawiać zarzuty do wyroku sądu pierwszej oraz ich uzasadnienie, a także powoływać nowe fakty i dowody na ich poparcie oraz wykazanie, że ich powołanie w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji nie było możliwe albo że potrzeba powołania się na nie wynikła później. Nie oznacza to, że każde odwołanie powinno zawierać powołanie się na nowe fakty i dowody. Nie jest to element niezbędny apelacji. Należy jednak pamiętać, że sąd drugiej instancji może utrzymać zaskarżony wyrok, gdyż samo błędne uzasadnienie nie oznacza, że wyrok jest niesłuszny. Dokumenty, na które strona wnosząca apelację będzie się powoływać mogą zostać przedstawione po wniesieniu apelacji. Możliwe jest również przywrócenie terminu do wniesienia apelacji, jeżeli strona nie dotrzymała terminu nie ze swojej winy. Przykładowo może to nastąpić, gdy strona nie miała możliwości wniesienia apelacji z powodu pobytu w szpitalu i nie była w stanie powierzyć tej czynności innej osobie (np. żonie). Termin nie będzie jednak przywrócony tylko z tego powodu, że strona nie zdążyła odpowiednio przygotować pisma procesowego. Wniosek o przywrócenie terminu należy złożyć w ciągu tygodnia od dnia, w którym ustały przyczyny uchybienia terminowi.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (10)

kama

25.5.2014 16:18:9

Re: Alimenty dla pełnoletniego dziecka

Czytajac te wszystkie wypowiedzi nie wiem jak jest naprawde gdyz na innych forach ludzie pisza roznie .

gina

1.6.2013 1:58:10

Re: Alimenty dla pełnoletniego dziecka

czy na dziecko ktore skonczylo 19 lat i nie zadawalo matury tylko wybiera sie ( na zaoczne studia ktore beda trwaly dwa lata kosmetyczka i beda zajecia tylko dwa razy w miesiacu naleza sie alimety.

Sławek

13.5.2013 14:37:58

Re: Alimenty dla pełnoletniego dziecka

A jeśli pełnoletnie dziecko ukończy szkołę średnią techniczną i może teoretycznie podjąć pracę a zarejestruje się jako bezrobotna to czy wówczas należą się jej alimenty?

Robert

18.2.2013 21:22:19

Re: Alimenty dla pełnoletniego dziecka

Czy na 23 letnią córkę która studiuje zaocznie i dodatkowo pracuje przysługują alimenty, do którego roku będę płacił bo córka jest na pierwszym roku. Czy może ubiegać się o podwyżkę ?

Danuta Skrzypczak

18.2.2013 16:33:12

Re. jak nalezy postapic gdy matka uchyla sie od placenia alimentow

Moja wnuczka bedaca w rodzinie zastepczej spokrewnionej dzis ma 18lat(od 7 lat ja jestem jej rodzina zastepcza-babcia ze strony ojca)ma zasadzone alimenty matka pozbawiona praw rodzicielskich ma zaleglosci w alimentach ponad 20 tyz. zlcelowo uchyla sie od ich placenia. Komornik robi co tylko do niego nalezy ,nie wiadomo gdzie matka zamieszkuje.Jakie czynnosci prawne moge podjac aby rozwiazac ta sprawe.Bacia ze strony matki nie interesuje sie wnuczka wiem ze ma okolo700zl emerytury czy renty mieszka na wsi jest wdowa ma okolo 80lat. Prosze o odpowiedz ja mam 71lat i emer800zl

Beataq

10.10.2012 12:46:55

Re: Alimenty dla pełnoletniego dziecka

witam, mam pytanko : jakie to są ogólnie dostępne sposoby dowiedzenia się czy dziecko studiuje?

aneta

13.7.2012 19:54:27

Re: Alimenty dla pełnoletniego dziecka

am takie pytanie.matka podwyzszyla alimenty na mnie 2002 roku przed ukonczeniem 18 lat.w 2005 roku skonczyłam 18 lat.alimenty pobierała matka do 2006 roku.nie dałam jej zadnego pełnomocnictwa.ojciec chce aby te alimenty od 08.01.2005 do 1.04.2006 były nie wazne wraz z odsetkami.czy to mozliwe aby sad mu je umozyl.dodam ze nie placil wcale tylko fundusz alimentacyjny.nie pracuje od 10 alt ma wobec mnie i brata dług.bede teraz wzywana na sprawe odnosnie alimentow. o co beda mnie tam pytac???pomozcie

Karolina

3.7.2012 18:7:46

Re: Alimenty dla pełnoletniego dziecka

Witam, W tym roku (styczeń) skończyłam 18 lat, ucze sie aktualnie w liceum ogolnokształcącym. We wrześniu bede uczeszczac do klsy maturalnej, pozniej chce kontynuować nauke na uczelni wyższej. Chce jednoczesnie sie uczyc i pracować (nie jestem w stenie utrzymac sie na studiach dziennych). Chce zlozyc wniosek o podwyzszenie alimentów od ojca. Jakie mam prawa ? Co moge tam umieści, jak uzyskać wysokie alimenty na mozliwosc dalszego rozwoju (ksiązki, korepetycje, pasja) mam rowniez problemy ze zdrowiem a potrzebne sa wizyty prywatne. Ojciec nie interesuje sie mna od 2 lat, nie ma wkładu w moje wychowanie. Z góry dziękuje za odpowiedz.

Domini

18.6.2012 21:31:59

Re: Alimenty dla pełnoletniego dziecka

Jestem osobą niepełnosprawną, ze znacznym stopniem iepełnosprawności. Czy wrazie ukończenia studiów wyższych I stopnia licencjackich może mi ojciec zabrac alimenty?

Akona

20.12.2010 20:11:42

Re: Alimenty dla pełnoletniego dziecka

a jesli nauke przerwono dzienna i przeniosła sie na zaoczną 2 razy w tygodniu i skoczyła w sierpniu 18 lat to mam obowiozek płacenia alimentów?

Pokaż wszystkie komentarze (10)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY