Alimenty na dzieci bez przeprowadzania rozwodu

Pytanie:

"Co można zrobić, aby uzyskać sądownie alimenty na dzieci bez przeprowadzania rozwodu lub bez orzekania separacji? Chodzi tylko o uzyskanie alimentów na dzieci od współmałżonka. Nie chcemy przeprowadzać rozwodu ani separacji."

Odpowiedź prawnika: Alimenty na dzieci bez przeprowadzania rozwodu

Aby wystąpić do sądu o przyznanie alimentów, czy też dostarczania środków utrzymania na małżonkę i dzieci nie trzeba występować ani o rozwód ani o separację. Kodeks rodzinny i opikuńczy stanowi, iż rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Nie am tu więc znaczenia czy rodzice dzieci są małżeństwem czy też nie. W opisanej sytuacji należy więc wystąpić do sądu o zasądzenie alimentów na rzecz dzieci.


Najważniejsze informacje prawne w jednym miejscu - obserwuj nas na Google News!


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika