Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Powstanie obowiązku alimentacyjnego względem rodziców jest uzależnione od zaistnienia określonych przesłanek. Po stronie rodziców przesłanką jest ich stan niedostatku. Chodzi o taką sytuację osoby, w której nie ma ona żadnych albo dostatecznych środków utrzymania, jakie mogłyby zaspokoić jej uzasadnione potrzeby, a w dodatku nie potrafi ich również uzyskać przy wykorzystaniu swoich możliwości zarobkowych i majątkowych.
Natomiast dzieci muszą mieć możliwości zarobkowo – finansowe, aby spełnić nałożony na nich obowiązek.
Zgodnie z przepisem art. 144 ¹ kro zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Podaje się jednak, że obowiązek alimentacyjny względem rodzica nie zależy od tego, czy i jak wykonywał on swoje obowiązki alimentacyjne wobec dzieci. Jednakże takie roszczenia mogą być oceniane z punktu widzenia zasad współżycia społecznego. Sąd oddaliłby pozew o alimenty jeżeli pozwana udowodniłaby, że ojciec postępował względem niej rażąco nagannie.
Wydaje się, że opisywane przez Panią działania ojca i dowody w postaci orzeczeń o braku alimentacji, zeznania świadków dotyczące braku interesowania się dzieckiem mogą być wystarczającą dla sądu podstawą. Z ostrożności jednak warto gromadzić jak najwięcej dowodów i wszcząć postępowanie w sprawie o niealimentację.
Sąd Najwyższy w uchwale z 16 grudnia 1987 r. (sygn. akt. III CZP 91/86) wskazał, że "W razie rażąco niewłaściwego postępowania osoby uprawnionej do alimentów, budzącego powszechną dezaprobatę, dopuszczalne jest oddalenie powództwa w całości lub w części ze względu na zasady współżycia społecznego".
Zdaniem sądu byłoby rażącą niesprawiedliwością, gdyby osoba krzywdzona musiała alimenty płacić osobie krzywdzącej tylko dlatego, że łączy ich pokrewieństwo.
Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę na to, że opisywana okoliczność jest podstawą do wniesienia pozwu o podwyższenie alimentów. Nie tylko bowiem na przestrzeni lat wzrosły potrzeby córki jako osoby uprawnionej, ale również zwiększyły się możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego do alimentacji. Te dwie przesłanki badane są każdorazowo przez sąd przy ustalaniu wysokości alimentów. Sugerujemy zatem wystąpienie ze stosownym powództwem. Na stronach naszego serwisu znajdzie Pani wzór pozwu o podwyższenie alimentów.
http://dokumenty.e-prawnik.pl/pisma/pozwy/wzor-pozwu-o-podwyzszenie-alimentow.html