Alimenty na bezrobotną żonę

Pytanie:

Jestem w chwili obecnej w trakcie rozwodu. Sprawę o alimenty żona założyła mi już pół roku temu. Przysądzono mi 1050 zł w tym 600 zł na dziecko i 450 zł na żonę przy moich zarobkach 1200 zł brutto, jestem również właścicielem małego gospodarstwa rolnego. Ponieważ ja w danym mieszkaniu już nie zamieszkuję moja żona założyła mi sprawę o wymeldowanie i muszę to uczynić w ciągu 1 miesiąca. Moja żona jest w tej chwili osobą bezrobotną, lecz bez żadnych przeciwwskazań, żeby pracę jakąkolwiek podjąć. Czy mam jakieś podstawy na obniżenie alimentów, o tą część, jaką płacę na żonę, na jakiej podstawie w ogóle zostały przyznane mi alimenty na żonę, zawsze uważałem, że alimenty przyznawane są na utrzymanie dziecka?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z opisu sytuacji wynika, iż sąd zasądził alimenty na rzecz Pana żony oraz na rzecz dziecka przed wszczęciem sprawy o rozwód. Taka sytuacja jest prawnie dopuszczalna, gdyż obowiązek alimentacyjny istnieje nie tylko między rodzicami a dziećmi, lecz również miedzy małżonkami, a także dalszymi krewnymi. Warto przy tym wspomnieć, iż żona miała wybór w dochodzeniu roszczeń na podstawie art. 28 kro (zaspokajanie potrzeb rodziny) albo na podstawie art. 128 i nast. kro (alimenty). Szerzej na ten temat w  odpowiedzi Obowiązek zaspokojenia potrzeb rodziny

Zgodnie z art. 135 § 1 kro zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Jak więc wynika z powyższego Pana żona miała prawo żądać alimentów. Przy czym możliwa jest zarówno zmiana ich wysokości, jak i całkowite ich zniesienie. Zmiana  wysokości świadczeń alimentacyjnych – zarówno ich zmniejszenie jak i zwiększenie – może nastąpić tylko w razie zmiany okoliczności na podstawie art. 138 kro. W szczególności w razie zmiany usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego albo możliwości zarobkowych zobowiązanego. W przypadku, gdy uprawnioną do alimentów jest żona, taką zmianą okoliczności jest również pojawienie się lub zwiększenie jej możliwości zarobkowych. Aby jednak żądać zmiany obowiązku alimentacyjnego, musi Pan wykazać czy i jak zmieniły się okoliczności mające wpływ na ten obowiązek. Proszę bowiem pamiętać, iż wyrok w sprawie alimentów stał się, jak wynika z pytania, prawomocny i nie można już w tym momencie powoływać się na okoliczności, które istniały już w chwili wyrokowania.

Należy także wskazać, iż w związku z toczącą się sprawą rozwodową żądanie zmniejszenia lub zniesienia alimentów na rzecz żony będzie rozpatrywane przez sąd orzekający o rozwodzie. Zgodnie bowiem z art. 445 kpc w czasie trwania procesu o rozwód lub o separację nie może być wszczęta odrębna sprawa o zaspokojenie potrzeb rodziny i o alimenty pomiędzy małżonkami albo pomiędzy nimi a ich wspólnymi małoletnimi dziećmi co do świadczeń za okres od wytoczenia powództwa o rozwód lub o separację. Pozew lub wniosek o zabezpieczenie w takiej sprawie sąd przekaże sądowi, w którym toczy się sprawa o rozwód lub o separację, w celu rozstrzygnięcia według przepisów o postępowaniu zabezpieczającym.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Krystyna

14.1.2013 21:12:14

Re: Alimenty na żonę

Od września 2009r.jestem po rozwodzie.Mój mąż został przez Sąd uznany winny naszego pożycia małżeńskiego(jedengo dnia tak mnie bił że dostałam udaru krotocznego niedo.{nie umiem napisać}).Jestem spalaliżowana po całej prawej stonie. Były mąż sam zgodził się płacić przez Sądem 1500 zł( bo wiedział co on mi zrobił)niestety nie płacił.W 2012r.VI-zaczął płacić po 500zł.Cały czas jest w Anglii. W tym czasie ja narobiłam długów-bo co można z renty netto 1000zł myć.Żybym się nie leczyla to byłabym ;warzywkiem;ktore leży,a to trzeba pieniedzy. Co Wy na to ????


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.5.2016

  Dochodzenie zaległych alimentów

  Wiedza o tym co to jest obowiązek alimentacyjny i czemu służy jest raczej powszechna. Często jednak zapomina się, że oprócz żądania alimentów na przyszłość, można również (...)

 • 10.9.2018

  Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?

  Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci?  Alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się/nieuczące się Kiedy rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego Co nie powoduje ustania (...)

 • 8.3.2018

  Jak rodzic samotnie wychowujący dziecko może uzyskać świadczenie 500+?

  Od początku nowego okresu świadczeniowego, który rozpoczął się 1 października 2017 roku, prawo rodziców samotnie wychowujących dzieci do świadczenia wychowawczego zostało uzależnione (...)

 • 26.8.2017

  500+ dla samotnych rodziców

  Od 1 sierpnia przyjmowane są wnioski o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia (...)

 • 25.2.2014

  Alimenty - komu się należą i w jakiej wysokości?

  Alimenty są to świadczenia należne od określonych członków rodziny osobom, które potrzebują pomocy materialnej, ponieważ nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Komu i od kogo (...)