Alimenty od drugiej żony byłego męża

Pytanie:

"Były mąż, po rozwodzie ponownie się ożenił z bogatą kobietą. Posiadają dom i dwa samochody. W związku z tym, oczekuję, że będzie płacił wyższe alimenty, niż przed drugim ślubem. Sam mąż jest rencistą i oprócz renty w wysokości 400 zł nie ma innych dochodów. Często przebywa po kilka tygodni w szpitalu (i ma na to papiery). Czy mogę się ubiegać o alimenty w wysokości 1 600 złotych i liczyć na to, że sąd nakaże płacić jej pozostałe 1200 zł. Moje dochody są na poziomie 1500 złotych i mam dwoje dzieci. Czy mogę się ubiegać o alimenty większe, niż dochody byłego męża, jeśli ma bogatą żonę? "

Odpowiedź prawnika: Alimenty od drugiej żony byłego męża

Tylko w trakcie trwania małżeństwa obowiązuje zasada równej stopy życiowej współmałżonków, to znaczy, że powinni żyć na porównywalnym poziomie, jednakowym standardzie. Jako członkowie rodziny, którą założyli poprzez związek małżeński są zobowiązani do współdziałania dla dobra rodziny, a każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych ma przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny.

Zasady te przestają obowiązywać po ustaniu małżeństwa z wiadomych przyczyn. Rozwód bowiem zakłada trwały rozkład pożycia, pozwala też współmałżonkom na wstąpienie w inny związek małżeński.

Obowiązek alimentacyjny byłych współmałżonków nie ma generalnego charakteru i ma miejsce albo w sytuacji niedostatku współmałżonka albo gdy zobowiązany współmałżonek został uznany za wyłącznie winnego i rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego (2 przesłanki łącznie muszą być spełnione).

Aktualne jest to, że obowiązek alimentacyjny jeśli powstaje to w stosunku odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Oczywiście elementy te mają charakter dynamiczny i dlatego możliwe jest zmodyfikowanie obowiązku przez sąd na żądanie uprawnionego.

Zatem byli współmałżonkowie tylko w okrojonym zakresie są zobowiązani do świadczeń. Z opisanej sytuacji nie wynika, by możliwości majątkowe samego męża uległy zmianie. Choć jego sytuację majątkową oceniamy przez pryzmat możliwości uzyskania przychodów, a nie tylko ich realnego poziomu, to w tym stanie i tak niewiele to pomaga, gdyż mąż jako rencista takich możliwości mieć nie będzie. Fakt, że mąż żyje na wyższej stopie życiowej nie ma znaczenia, gdyż jak zostało wskazane, po ustaniu małżeństwa ta równość przestaje obowiązywać.

Zmiana orzeczenia w związku z zawarciem związku małżeńskiego przez byłego męża z zamożniejszą kobietą, która go częściowo utrzymuje, byłaby de facto nałożeniem obowiązku alimentacyjnego na drugą żonę byłego męża, co oczywiście nie znajduje żadnych podstaw prawnych, ani nawet uzasadnienia w świetle zasad współżycia społecznego.

Obowiązek alimentacyjny nie ma charakteru trwałego, wygasa gdy uprawniony (tu sytuacja ta nie zachodzi) współmałżonek wstąpi w nowy związek małżeński, co jest uzasadnione tym, że obowiązek aktualnych współmałżonków wyprzedza obowiązek innych. Co więcej, gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek alimentacyjny wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba, że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd na żądanie strony przedłuży czas trwania obowiązku.

Z kolei jeżeli chodzi o podwyższenie alimentów na rzecz dzieci, to może Pani dochodzić ich podwyższenia jeżeli potrzeby dzieci to uzasadniają (potrzeby dzieci się zwiększyły) oraz możliwości zarobkowe męża uległy zmianie. Jak już wcześniej wspominaliśmy fakt, że były mąż wstąpił w związek małżeński z bogatą kobietą, nie świadczy o tym, że jego możliwości zarobkowe uległy zmianie.

Jeżeli mąż nie ma wystarczających możliwości zarobkowych, wówczas sąd nie zasądzi wyższej kwoty alimentów. Wstąpienie w związek małżeński z bogatą kobietą nie będzie postrzegany jako zwiększenie możliwości zarobkowych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika