Alimenty ściągane przez pracodawcę

Pytanie klienta:

""Sąd wyrokiem zaocznym zasądził od pracownika na rzecz jego małoletniego dziecka alimenty po 500,-zł miesięcznie, płatne z góry do 20-tego każdego kolejnego miesiąca wraz z ustawowymi odsetkami w razie uchylenia terminu płatności którejkolwiek z rat - do rąk matki dziecka, poczynając od 3.9.2004r. Wyrok jest z dnia 5.11.2004r. Pracownik zarabia około 1.200,-zł brutto na miesiąc. Matka dziecka przedłożyła Pracodawcy powyższy wyrok żądając realizacji wyroku z wynagrodzenia ojca dziecka bezpośrednio od Pracodawcy ojca dziecka. Jak wygląda sprawa takiej realizacji wyroku zasądzającego alimenty z pominięciem komornika?""

Odpowiedź prawnika:

 Przepisy Kodeksu pracy szczegółowo określają przypadki, w których dopuszczalne jest potrącenie przez pracodawcę części wynagrodzenia za pracę pracownika. Zgodnie z art. 87 par. 1 kp, z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,  

2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,  

3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,  

4) kary pieniężne przewidziane w art. 108.

Przepis ten wskazuje, że z wynagrodzenia za pracę mogą być potrącane jedynie należności, które są egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych. Oznacza to, że potrącenie wynagrodzenia może nastąpić wyłącznie wtedy, gdy z takim żądaniem zwróci się do pracodawcy komornik. Tylko w takich przypadkach możemy mówić o egzekwowaniu sum. Tak więc pracodawca nie może potrącić należności, jeżeli z takim żądaniem wystąpi nie komornik, lecz osoba posiadająca tytuł wykonawczy.

Ponadto należy zwrócić uwagę na to, że egzekucja może być prowadzona wyłącznie na podstawie tytułu wykonawczego. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny (np. wyrok podlegający natychmiastowemu wykonaniu, którym jest np. wyrok zasądzający alimenty) zaopatrzony w klauzulę wykonalności.