Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Skoro zostały zasądzone alimenty na rzecz Pańskiego dziecka, to był Pan zobowiązany do ich płacenia. Jeśli nie znał Pan adresu byłej żony, wtedy Pańskim obowiązkiem było składanie owej zasądzonej sumy do depozytu sądowego. W ten bowiem sposób zwalnia się Pan z zarzutu niealimentacji. Jeśli nie był jednak Pan w stanie tej sumy płacić z uwagi na brak środków, należało wystąpić do Sądu o ich obniżenie.
Żona może oczywiście złożyć wniosek w Sądzie niemieckim. Gwarantuje jej to ratyfikowana przez Polskę konwencja. Złożenie wniosku nie jest tożsame z tym, że właściwym Sądem jest sąd niemiecki. Właściwym sądem i właściwym prawem jest prawo polskie – jako prawo zobowiązanego, czyli Pana. Taki złożony pozew, mimo że składająca ma już zasądzone alimenty można potraktować jako pozew o ich podwyższenie. Jeśli nie można będzie tak postąpić, pozew taki jest niedopuszczalny i podlegał będzie odrzuceniu.
Fakt bycia bezrobotnym ma też zasadnicze znaczenie. W razie przyjęcia bowiem, że była żona wystąpiła z pozwem o podwyższenie alimentów, takie żądanie może się okazać niezasadne. Bowiem sam Pan znajduje się w niedostatku i nie będzie możliwym dokonanie podwyższenia alimentów bez uwzględnienia tegoż faktu. Jest bezspornym, że może Pan jeśli taka okoliczność zachodzi wystąpić o obniżenie alimentów z uwagi na zły stan finansowy i pozostawanie w niedostatku. Może Pan wystąpić bądź z odrębnym pozwem bądź z pozwem wzajemnym. Powództwo wzajemne można wytoczyć bądź w odpowiedzi na pozew, bądź oddzielnie, nie później jednak niż na pierwszej rozprawie, albo w sprzeciwie od wyroku zaocznego.