Alimenty w naturze

Pytanie:

"Jest mąż, żona ich wspólne małoletnie dziecko i dziecko przedmałżeńskie żony któremu mąż dał tylko swoje nazwisko. W perspektywie jest rozwód bez orzekania o winie, dzieci mają zostać z matką. Proszę o informację czy można sądownie zapisać, że zamiast alimentów pieniężnych mąż będzie pokrywał wszystkie koszty związane z ubraniem, leczeniem, kształceniem i wypoczynkiem ich wspólnego syna i na dowód tego będzie np. gromadził rachunki."

Odpowiedź prawnika: Alimenty w naturze

Nie jest jednoznacznie sprecyzowane, w jakiej postaci mają być spełniane świadczenia alimentacyjne - w pieniądzu czy w naturze. Przepisy prawa nie mogą ograniczyć ich spełnianie do jednego ze wskazanych sposobów, jak też nie ma przeszkód, by spełniać je zarówno w pieniądzu, jak i w naturze, istnieje również możliwość spełnienia tego obowiązku przemiennie (zarówno w naturze jak i w pieniądzu).
Od charakteru spełnienia zobowiązania alimentacyjnego będzie zależało przede wszystkim w jakich relacjach pozostają uprawniony i zobowiązany (czy przebywają razem i uczestniczą w prowadzeniu gospodarstwa domowego, czy rodzice pozostają w rozłączeniu, czy uprawnionego i zobowiązanego dzieli odległość miejsca zamieszkania, co samo przez się narzuca wybór świadczenia).
Jeżeli będzie możliwe spełnienie obowiązku alimentacyjnego przez ojca dziecka w postaci jaką Pani proponuje, wówczas sąd przychyli się do Pani wniosku. Jeżeli jednak nie będzie to możliwe (np. ojciec dziecka mieszka w dużej odległości o dziecka), wówczas zasadnym byłoby wnioskowanie o orzeczenie alimentów w formie pieniężnej.
W powyższym zakresie prosimy zapoznać się z treścią artykułu zatytułowanego Obowiązek alimentacyjny. Od kogo możesz żądać środków utrzymania bądź wychowania?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika