e-prawnik.pl Porady prawne

Alkohol i opieka nad dziećmi

Pytanie:

Czasami znajomi podrzucają mi swoje dzieci, abym na nie kilka godzinek zerknął. Słyszałem z prasy o sprawach karnych dla opiekunów w stanie nietrzeźwym zajmujących się dziećmi. Czy jak podrzucają mi te dzieci, to nie mogę wypić w tym czasie kilka piw?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Alkohol i opieka nad dziećmi

3.2.2009

Opisane w pytaniu "podrzucenie" dzieci należy traktować, wobec Pan sprzeciwu, jako wyrażenie zgody na sprawowanie opieki nad dziećmi. Osoba, która zgodziła się opiekować  dziećmi pod nieobecność rodziców tych dzieci, przyjmuje na siebie obowiązek sprawowania prawidłowej opieki nad tymi dziećmi. Sprawowanie prawidłowej opieki oznacza, taką opiekę, by dzieci te nie były narażone na niebezpieczeństwo utarty życia, bądź uszczerbku na zdrowiu.

Picie alkoholu przez taką osobę w trakcie sprawowania opieki nad dziećmi może być kwalifikowane jako przestępstwo narażenia dzieci na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Zgodnie z art. 160 kodeksu karnego, kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.  Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.  

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ