Alkohol i opieka nad dziećmi

Pytanie:

"Czasami znajomi podrzucają mi swoje dzieci, abym na nie kilka godzinek zerknął. Słyszałem z prasy o sprawach karnych dla opiekunów w stanie nietrzeźwym zajmujących się dziećmi. Czy jak podrzucają mi te dzieci, to nie mogę wypić w tym czasie kilka piw? "

Odpowiedź prawnika: Alkohol i opieka nad dziećmi

Opisane w pytaniu "podrzucenie" dzieci należy traktować, wobec Pan sprzeciwu, jako wyrażenie zgody na sprawowanie opieki nad dziećmi. Osoba, która zgodziła się opiekować  dziećmi pod nieobecność rodziców tych dzieci, przyjmuje na siebie obowiązek sprawowania prawidłowej opieki nad tymi dziećmi. Sprawowanie prawidłowej opieki oznacza, taką opiekę, by dzieci te nie były narażone na niebezpieczeństwo utarty życia, bądź uszczerbku na zdrowiu.

Picie alkoholu przez taką osobę w trakcie sprawowania opieki nad dziećmi może być kwalifikowane jako przestępstwo narażenia dzieci na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Zgodnie z art. 160 kodeksu karnego, kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.  Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.  


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika