Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Utrata wartości przedmiotów stanowiących środki trwałe obrazowana jest w bilansie spółki w postaci odpisów amortyzacyjnych, które pomniejszają wynik finansowy.
W sytuacji, kiedy budynek zostanie wniesiony w drodze aportu do spółki i nie jest elementem wnoszonego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, stosuje się przepis art. 16 g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż w razie nabycia majątku, w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, wartością początkową jest wartość ustalona przez podatnika na dzień wniesienia wkładu, nie wyższa jednak od jego wartości rynkowej. Możliwe jest wniesienie aportu o wartości rynkowej przewyższającej wartość nominalną udziałów otrzymanych w zamian za aport, ale nie na odwrót, tzn. nie można objąć udziałów za aport o wartości niższej od wartości nominalnej udziałów (w świetle Kodeksu spółek handlowych). Konsekwencją „niedoszacowania” wnoszonego aportu może być tworzenie tzw. cichych rezerw, które nie są wykazywane w bilansie i stanowią niejawny aktyw będący niejako potencjalnym zyskiem. Jeżeli suma wartości składników majątkowych aportowanego przedsiębiorstwa jest niższa od wartości nominalnej objętych w zamian udziałów, różnica ta zapisana jest w księgach jako tak zwana wartość firmy. Nie podlega ona jednak amortyzacji (argument z art. 16b ust. 2 pkt 2).
W przedstawionym stanie faktycznym budynek jest częścią przedsiębiorstwa. W sytuacji nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) stosuje się odpowiednio przepisy art. 16g ust. 9 i wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu, który wnosi aport. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10 art 16g i zgodnie z nim w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części i wystąpienia, w wyniku tego wniesienia u spółki nabywającej, dodatniej wartości firmy, łączną wartość początkową środków trwałych stanowi suma ich wartości rynkowej. W sytuacji kiedy wystąpi ujemna wartość firmy, łączną wartość początkową środków trwałych będzie stanowić różnica pomiędzy nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów a wartością składników majątkowych nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Polecamy także: