Skutki wniesienia samochodów aportem

Pytanie:

"W lutym 2006 r. trzy osoby utworzyły Spółkę z o.o. - każda z nas jako część udziałów wniosła aportem samochody osobowe - własność prywatna, wpisane są one także w Akcie Notarialnym. Czy jest obowiązek przerejestrowania tych samochodów na firmę, aby zaliczać do kosztów wydatki związane z eksploatacją? Jeżeli tak, ubezpieczenie tych samochodów także powinno juz być na firmę? Czy może istnieje jakiś inny sposób bez przerejestrowania, jak z amortyzacją tych samochodów?"

Odpowiedź prawnika: Skutki wniesienia samochodów aportem

Z chwilą wniesienia składników majątku (np. samochodów osobowych) aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością następuje przeniesienie własności tych pojazdów składników na spółkę. Spółka jest odtąd ich właścicielem, z wszystkimi tego konsekwencjami, takimi jak np. przy sprzedaży samochodu. Należy zatem w szczególności pojazdy przerejestrować na spółkę, zawrzeć nową polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC), spółka też będzie ponosić koszty eksploatacyjne samochodu i rozliczać je w ramach swoich kosztów uzyskania przychodów.

Należy też rozważyć, czy samochody te będą mogły być uznane za środki trwałe spółki. W świetle art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za środki trwałe uważa się stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania np. środki transportu - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Środki trwałe używane podlegają amortyzacji na zasadach określonych w ustawie art. 16j ustawy. W przypadku nabycia przez podatnika środka trwałego (w tym również wniesionego w drodze aportu) wcześniej już używanego, może on ustalić indywidualnie stawkę amortyzacyjną (na zasadach określonych we wskazanym przepisie). Należy przy tym pamiętać, iż środek trwały zostać uznany za używany tylko wówczas, gdy podatnik udowodni, że przed jego nabyciem (czyli również przed wniesieniem aportem) był on wykorzystywany co najmniej przez okres 6 miesięcy.

Polecamy także następujące artykuły serwisu e-prawnik.pl:


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika