Amortyzacja budynków magazynowych
Pytanie:
"Na dzierżawionej przez nas posesji wybudowaliśmy kilka metalowych budynków służących magazynowaniu materiałów budowlanych. Są to budynki, które posiadają metalowe ściany, metalowe dachy, są zamknięte. Niektóre są wkopane w grunt i skręcone, niektóre mają zrobiony fundament w postaci betonowych słupków z wbetonowanymi do nich metalowymi słupami "trzymającymi" całą konstrukcję metalową. Istnieje możliwość demontażu tych wiat. Jak sklasyfikowac taką budowlę i jak ją amortyzować dla potrzeb podatku dochodowego? "
Odpowiedź prawnika: Amortyzacja budynków magazynowych
Według przepisów o podatku dochodowym, amortyzacji podlegają w zasadzie stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
-
budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
-
maszyny, urządzenia i środki transportu,
-
inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane środkami trwałymi.
Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych zasadniczo dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, zgodnie z którymi odpisów amortyzacyjnych dokonuje się:
-
od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu) do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów,
-
od używanych sezonowo środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w okresie ich wykorzystywania; w tym przypadku wysokość odpisu miesięcznego ustala się przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie albo przez 12 miesięcy w roku,
-
od ujawnionych środków trwałych nie objętych dotychczas ewidencją - począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji.
Budynki są to obiekty budowlane, trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadające fundamenty i dach (ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz. U. z 2003 r. Nr 207, ze zm.).
Samodzielnymi środkami trwałymi w ramach grupy 1 KŚT są:
-
budynek posadowiony na stałym fundamencie wraz z przynależnymi do niego przybudówkami i pomieszczeniami pomocniczymi,
-
lokal, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu niemieszkalnego.
Jeśli uznać, że te konstrukcje, o których mowa w pytaniu, mają fundament i dach, to najprawdopodobniej chodzi tu o rodzaj 104 Klasyfikacji Środków Trwałych - "Zbiorniki, silosy i budynki magazynowe". Rodzaj ten obejmuje:
-
zbiorniki na ciecze,
-
zbiorniki na gazy,
-
elewatory zbożowe, zbiorniki na cement i inne towary sypkie,
-
chłodnie i budynki składowe specjalizowane,
-
powierzchnie magazynowe.
Rodzaj nie obejmuje:
-
budynków gospodarstw rolnych w szczególności silosów i budynków składowych rolniczych przeznaczonych do przechowywania zbiorów - rodzaj 108,
-
wież ciśnień - podgrupa 21,
-
budynków terminali ropy i ropopochodnych - rodzaj 202.
W przypadku przedstawionym w pytaniu, nie może mieć jednak zastosowania stawka 4,5%, bowiem w Wykazie stawek amortyzacjyjnych wyraźnie zaznaczono "z wyłączeniem budynków magazynowych i naziemnych" (por. informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Urzędu Skarbowego w Wadowicach, sygnatura PD1a/415-16/04).
Prawdopodobnie należy zatem zastosować w tej sytuacji stawkę amortyzaji 2,5 % - ze względu na przeznaczenie użytkowe - cele biurowo-handlowo-magazynowe (por. informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald, sygnatura: AD III /.415-23/2004). Niestety żadnej konkretnej interpretacji na temat amortyzacji budynków magazynowych jeszcze nie wydały. Zalecamy więc w tej kwestii zwrócić się do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o wydanie wiążącej interpretacji w swojej indywidualnej sprawie i do niej się bezpiecznie zastosować.
Jeśli konstrukcje te nie mają fundamentu, to może tu chodzić o rodzaj 806 Klasyfikacji Środków Trwałych, czyli "Kioski, budki, baraki, domki kempingowe - niezwiązane trwale z gruntem", do których ma zastosowanie stawka 10% z wykazu stawek amortyzacyjnych. Zgodnie bowiem z KŚT, grupa 8 podgrupa 80 rodzaj 806 obejmuje różnego typu obiekty wolno stojące, jak np.: kioski, budki, domki campingowe, zadaszenia ochronne itp. nie związane w sposób trwały z gruntem zaliczone do środków trwałych. Nie należy zaliczać natomiast do rodzaju 806:
-
kiosków ujętych w rodzaju 103,
-
budynków transformatorni, ujętych w rodzaju 210,211 oraz 613,
-
budynków portierni, wagowni, dyspozytorni itp., ujętych w rodzaju 109,
-
baraków składanych, ujętych w rodzaju 109,
-
przybudówek wchodzących w skład budynków lub obiektów inżynierii lądowej objętych grupami 1 i 2,
-
zadaszeń ochronnych wraz z konstrukcjami wsporczymi o powierzchni powyżej 100m2, ujętych w podgrupie 29,
-
szklarni i inspektów sklasyfikowanych w grupie 1.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?