Wyposażenie budynku a amortyzacja

Pytanie:

"Gmina jest inwestorem krytej pływalni w trakcie budowy, jednak chcemy uzyskać odpowiedź w kwestii naliczania amortyzacji od ukończonego obiektu, tj. czy można zastosować 2,5% od wartości całego obiektu z pełnym wyposażeniem technicznym, czy też należy stosować odrębne stawki dla samego obiekty, a odrębne dla wyposażenia?"

Odpowiedź prawnika: Wyposażenie budynku a amortyzacja

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz. U. 1999 r. Nr 112 poz. 1317), do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcje budynku na stałe, np. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku np. wbudowane meble.

Oznacza to, że wskazane wyżej wyposażenie zamontowane w budynku jest inwestycją mającą na celu uzbrojenie budynku i zaopatrzenie w odpowiednie elementy eksploatacyjne, co zwiększa wartość użytkową budynku. Tym samym wskazane wyżej wyposażenie budynku będzie stanowiło element wartości początkowej budynku, która stanowi podstawę do wyliczenia odpisów amortyzacyjnych.

Powyższe stanowisko znalazło również potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. postanowienie Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z dnia 3 lutego 2006 r., sygn. I/415-97-201/05/ZDB; informacja Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 31 grudnia 2003 r., sygn. BI/005/0716/03).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika