Ankieta bezpieczeństwa osobowego

Pytanie:

"Otrzymałem właśnie tzw. "Ankietę bezpieczeństwa osobowego" z WKU w związku z posiadaniem karty mobilizacyjnej. W piśmie przewodnim napisano, iż ankietę muszę dostarczyć w trybie pilnym do WKU. Pytania zawarte w ankiecie odnoszą się np. do informacji o moich zarobkach lub osobach, z którymi mam styczność na co dzień. W związku z tym chciałbym wiedzieć, czy mogę nie wypełnić takiej ankiety i z jakiego rodzaju konsekwencjami to się wiąże? Czy jako student zaocznych studiów uzupełniających i jednocześnie posiadacz karty mobilizacyjnej mam obowiązek uczestnictwa w tzw. krótkoterminowych szkoleniach organizowanych przez jednostkę wojskową? Czy też posiadanie Indeksu zwalnia mnie od tego?"

Odpowiedź prawnika: Ankieta bezpieczeństwa osobowego

Treść ankiety jest ustalona przepisami ustawy o ochronie informacji niejawnych. Należy ją wypełnić w związku z postępowaniem sprawdzającym  wobec żołnierzy pozostających w służbie czynnej i pracowników wojska.  Żołnierzami w czynnej służbie wojskowej są osoby, które:  

a) odbywają:  

  1. zasadniczą służbę wojskową,  
  2. nadterminową zasadniczą służbę wojskową, 
  3. przeszkolenie wojskowe,  
  4. ćwiczenia wojskowe, 
  5. okresową służbę wojskową,  

b) pełnią służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Nadanie przydziału mobilizacyjnego oraz pracowniczego przydziału mobilizacyjnego następuje w formie karty mobilizacyjnej. Osoba, której nadano przydział mobilizacyjny lub pracowniczy przydział mobilizacyjny, jest obowiązana przyjąć kartę mobilizacyjną. Na podstawie tej karty nastąpiło powołanie do czynnej służby wojskowej.

Wynika więc z tego, iż w związku z otrzymaniem przydziału mobilizacyjnego będzie Pan pełnił służbę, podczas której będzie Pan miał dostęp do informacji niejawnych.

Jednakże przeprowadzenie postępowania sprawdzającego wymaga pisemnej zgody osoby sprawdzanej. 

Obowiązek służby wojskowej polega między innymi na odbywaniu zajęć wojskowych oraz przeszkolenia wojskowego przez studentów i absolwentów szkół wyższych czy odbywaniu zasadniczej służby wojskowej przez poborowych. Posiadanie indeksu nie zwalnia więc od udziału w szkoleniach.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tomasz Reut 2014-12-07 21:46:16

    Czy mogę odmóic wypełnienia ankiety bezpieczeństwa osobowego? Jestem żołnierzem rezerwy. Proszęo podanie podstawy prawnej. łączęwyrazy szacunku - Tomasz Reut


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika