Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Art. 6. kodeksu cywilnego stanowi: "ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne".
Wszelkie czynności związane z udowodnieniem zarzutów i wątpliwości „ciążą” na osobie, która odniesie z tego korzyść. Postawione wnioski a także zarzut niegodności są bardzo poważne i wymagają szczegółowego postępowania. Niegodność poszczególnych spadkobierców nie powstaje z mocy prawa, lecz wymaga specjalnego orzeczenia sądowego. Uznanie za niegodnych może nastąpić w przypadkach wymienionych w art. 928 KC. Spadkobierca może być uznany za niegodnego, jeśli dopuścił się umyślnego przestępstwa przeciwko spadkodawcy podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności, umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego. Należy jednak jeszcze raz podkreślić, iż to orzeczenie sądowe jest warunkiem uznania spadkobiercy za niegodnego.
Małżonka spadkodawcy nie może być pozbawiona prawa do spadku, jeśli w chwili otwarcia spadku pozostawała w związku małżeńskim ze spadkodawcą i nie została orzeczona wyrokiem sądu separacja (chyba że jest uznana za niegodną dziedziczenia).
Kodeks cywilny stanowi, iż w pierwszej kolejności dziedziczą małżonek, dzieci spadkodawcy oraz zstępni dziecka, gdy nie dożyło otwarcia spadku.
Należy jeszcze raz podkreślić, że to osoba, która z danych faktów wywodzi skutki prawne jest zobowiązana do ich udowodnienia. Należy jednak podkreślić, że warto jednak, by Pani brała jak najbardziej aktywny udział w postępowaniu. Przede wszystkim należałoby skierować do sądu pismo procesowe (odpowiedź na apelacje), w którym powoła Pani wszystkie swoje twierdzenia i dowody na ich poparcie.