Aport gruntu do spółki z o.o. a VAT

Pytanie:

"Osoba fizyczna będąca właścicielem gruntu budowlanego planuje wnieść ów grunt po cenie zakupu (zbieżnej z ceną rynkową) do nowo powstającej (jednoosobowej - ta sama osoba fizyczna) spółki z o.o. jako kapitał zakładowy. Spółka z o.o. na tymże gruncie planuje wybudować lokale mieszkalne i usługowe oraz oczywiście je sprzedać. Kiedy powstaje obowiązek odprowadzenia podatku VAT przez Sp. z o.o. od wniesienia owego gruntu jako kapitał zakładowy?"

Odpowiedź prawnika: Aport gruntu do spółki z o.o. a VAT

Spółka z o.o. do której wniesiono aportem nieruchomość (działkę budowlaną) nie jest zobowiazana do zapłaty do urzędu skarbowego podatku od towarów i usług (VAT) od wniesionego gruntu. Ewentualnie obowiązanym do naliczenia VAT może być wspólnik wnoszący grunt, gdyż co do zasady wniesienie aportem gruntu jest traktowane jak dostawa towarów, a dostawa działki budowlanej podlega VAT w stawce 22%. Wniesienie aportu nie korzysta już ze zwolnienia z VAT. Zatem to wspolnik może być zobowiązany do wystawienia faktury VAT, naliczenia VAT i jego odprowadzenia do urzędu skarbowego. Spółka z kolei będzie mogła wykazać VAT naliczony i ubiegać się o jego zwrot z urzędu skarbowego.

Ważne jest jednak, aby rozstrzygnąć, czy dostawa gruntu przez wspolnika w ogóle podlega opodatkowaniu VAT. Jeśli bowiem wspólnik nie prowadzi działalności gospodarczej, a jedynie wnosi do spółki grunt, który kiedyś nabył na cele prywatne, to taka dostawa (aport) w ogóle nie podlega opodatkowaniu VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika