Aport zajętej nieruchomości

Pytanie:

Czy można wnieść aportem do spółki akcyjnej nieruchomość, wobec której wszczęto postępowanie egzekucyjne na wniosek komornika? Jaka jest odpowiedzialność spółki za wpisy na hipotece tej nieruchomości? Czy wierzyciele lub komornik mogą wstrzymać lub cofnąć aport?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Fakt, że dana nieruchomość jest przedmiotem egzekucji, nie wpływa na możliwość wniesienia jej jako aportu do spółki. Pozostaje jednak kwestia oceny jej wartości. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, pierwszą czynnością przy egzekucji z nieruchomości jest zajęcie tej nieruchomości. W stosunku do dłużnika zajęcie następuje wówczas, gdy wezwany zostanie przez komornika do zapłaty długu. Równocześnie z tym wezwaniem, komornik przesyła do sądu wieczystoksięgowego właściwego dla danej nieruchomości wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów (jeżeli nieruchomość nie ma urządzonej księgi wieczystej).. W stosunku do osób trzecich, zajęcie następuje z chwilą dokonania wpisu w księdze wieczystej lub złożenia wniosku komornika do zbioru dokumentów. Zgodnie z art. 930 kpc, rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie egzekucyjne. Wszelkie postanowienia i czynności egzekucyjne są ważne w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy tej nieruchomości. Oznacza to, że jeżeli nieruchomość stanie się własnością spółki, spółka będzie odpowiadać z tej nieruchomości w toczącym się postępowaniu egzekucyjnym. Jeżeli na nieruchomości ustanowione zostały hipoteki, spółka odpowiada z tytułu tych hipotek.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY