Badanie pracownika przy użyciu wykrywacza kłamstw

Pytanie klienta:

""Czy pracodawca ma prawo polecić swojemu pracownikowi przebadanie się na tzw. "wykrywaczu kłamstw"? Jeśli tak, proszę o podstawę prawną; jeżeli nie - podstawa prawna odmowy poddania się badaniu, na którą można się powołać przy odmowie. Jak skutecznie można bronić się w przyszłości przed represjami ze strony pracodawcy w przypadku odmowy poddania się badaniu na wariografie?""

Odpowiedź prawnika:

Jest to skomplikowane zagadnienie. Brak przepisów, które zabraniałyby pracodawcy, aby pracownik w sposób dobrowolny poddawał się tego typu badaniom na wykrywaczu kłamstw. Trudno również przymusić pracowników, aby poddawali się tego typu badaniom w trakcie łączącego ich z pracodawcą stosunku pracy. Należałoby przyjąć zasadę, iż dobrowolne badania są dozwolone w ramach swobody podejmowania takich decyzji przez pracownika w ramach przysługujących mu praw podmiotowych, natomiast brak takiej zgody pracownika nie powinien wiązać się dla niego z ujemnymi konsekwencjami. Na marginesie należy stwierdzić, iż tego typu badania są bardzo drogie.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.