Barter a obowiązek podatkowy w VAT

Pytanie:

Zawarliśmy umowę o wzajemne świadczenie usług z inną firmą, a sposobem płatności jest barter. Czy w tej sytuacji otrzymanie w XII 2005 r. od kontrahenta jego faktury powoduje powstanie u nas obowiązku VAT także w XII 2005 r., czy może w momencie, w którym my wykonamy usługę dla niego i wystawimy właściwą fakturę, czyli w styczniu 2006 r.?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Umowa zamiany towarów lub usług (barter) jest czynnością opodatkowaną VAT, a obowiązek podatkowy powstaje tutaj dla obu stron (oczywiście, jeżeli obaj kontrahenci są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni). Każdy z kontrahentów dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług, każdy z nich będzie musiał wystawić stosowną fakturę i naliczyć VAT, według stawki właściwej dla swojego świadczenia. Istotne jest ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego.

W umowie barterowej może się zdarzyć, że świadczenia jednej ze stron będą wyprzedzały świadczenia drugiej ze strony. W takiej sytuacji kontrahent, który jeszcze nie wykonał swojego świadczenia, ale otrzymał świadczenie od drugiej strony, powinien traktować świadczenie tej drugiej strony jako zapłatę za własne świadczenie i na tej podstawie ustalać swój obowiązek wystawienia faktury VAT i moment powstania obowiązku podatkowego. W szczególności powinien zwrócić uwagę na treść art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, zgodnie z którym, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części oraz § 14 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 29005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podmiotom (...), zgodnie z którym, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 13.2.2012

  Jak rozliczyć czynności dokonane przed wyborem metody kasowej?

  Wybór metody kasowej wiąże się z odpowiednim rozliczeniem czynności dokonanych w poprzednich okresach. Ustawodawca wprowadził rozwiązania mające uchronić podatnika VAT przed podwójnym opodatkowaniem (...)

 • 31.12.2012

  Czy komornik ma obowiązek wystawić fakturę VAT?

  Często pojawia się pytanie czy komornik ma obowiązek wystawić fakturę VAT dokumentującą sprzedaż nieruchomości na licytacji komorniczej. Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie powyższych (...)

 • 23.12.2013

  VAT 2014 r. Obowiązek podatkowy

  Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmieni się moment powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z nowymi zasadami obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

 • 12.2.2014

  Kiedy powstaje obowiązek podatkowy na gruncie podatku VAT?

  Powstanie obowiązku podatkowego jest szczególnego rodzaju momentem, w którym potencjalna tylko czynność podlegająca opodatkowaniu staje się czynnością zaistniałą i rodzi skutki podatkowe. Z (...)

 • 30.11.2011

  Zapłata, a powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług

  Zgodnie z art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej VAT) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi , a jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny (...)