Błędne usytuowanie budynku

Pytanie:

"W październiku 2007 rozpoczęliśmy budowę domu jednorodzinnego. Budowę zleciliśmy najbardziej renomowanej firmie w naszej nowej miejscowości (na podstawie umowy ustnej). Wszystko szło wspaniale do momentu, gdy podczas zalewania stropów nad parterem odkryliśmy, że dom jest źle usytuowany. Odległość domu od ogrodzenia z drogą gminną jest 6m a powinna być 8m (odległości od sąsiadów są prawidłowe). Problem polega na tym, że na tych 8m jest ustanowiona linia zabudowy na lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego. Tym samym nasz garaż stoi 2m poza linią zabudowy. Na etapie starania się o pozwolenie na budowę Starostwo kazało nam zmienić projekt i przesunąć dom właśnie z 6 na 8m od ogrodzenia. Pozostała jednak jedna kopia ksero nie zatwierdzonego starego projektu, na podstawie której przez pomyłkę geodeta źle wytyczył dom. Wystosowaliśmy pismo do wójta opisujące całą sprawę zgodnie z prawdą i prosząc o zgodę na warunkowe pozwolenie na nową lokalizację domu. Czy grozi nam decyzja o rozbiórce? "

Odpowiedź prawnika: Błędne usytuowanie budynku

Zgodnie z art. 50 ustawy prawo budowlane, właściwy organ wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych wykonywanych:

  1. bez wymaganego pozwolenia na budowę albo zgłoszenia lub

  2. w sposób mogący spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia bądź zagrożenie środowiska, lub

  3. na podstawie zgłoszenia z naruszeniem art. 30 ust. 1, lub 

  4. w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę bądź w przepisach.

W postanowieniu o wstrzymaniu robót budowlanych należy:

  • podać przyczynę wstrzymania robót; 

  • ustalić wymagania dotyczące niezbędnych zabezpieczeń. 

W postanowieniu o wstrzymaniu robót budowlanych można nałożyć obowiązek przedstawienia, w terminie 30 dni od dnia doręczenia postanowienia, inwentaryzacji wykonanych robót budowlanych lub odpowiednich ocen technicznych bądź ekspertyz.

Postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych traci ważność po upływie 2 miesięcy od dnia doręczenia, chyba że w tym terminie zostanie wydana decyzja, o której mowa w art. 50a pkt 2 albo w art. 51 ust. 1. Na postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych służy zażalenie.

Właściwy organ w przypadku wykonywania robót budowlanych - pomimo wstrzymania ich wykonywania postanowieniem, o którym mowa w art. 50 ust. 1 nakazuje, w drodze decyzji, rozbiórkę części obiektu budowlanego wykonanego po doręczeniu postanowienia albo doprowadzenie obiektu budowlanego do stanu poprzedniego (art. 50a pkt 2 w/w ustawy).

Na podstawie art. 51, przed upływem 2 miesięcy od dnia wydania postanowienia, o którym mowa w art. 50 ust. 1, właściwy organ w drodze decyzji:

  1. nakazuje zaniechanie dalszych robót budowlanych bądź rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części, bądź doprowadzenie obiektu do stanu poprzedniego albo 

  2. nakłada obowiązek wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem, określając termin ich wykonania, albo

  3. w przypadku istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę - nakłada, określając termin wykonania, obowiązek sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego, uwzględniającego zmiany wynikające z dotychczas wykonanych robót budowlanych oraz - w razie potrzeby - wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem; przepisy dotyczące projektu budowlanego stosuje się odpowiednio do zakresu tych zmian.

Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów, w przedstawionym stanie faktyczny nie można wykluczyć ewentualnej decyzji organu budowlanego w sprawie rozbiórki budynku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika