Błędy formalne pozwu a zdolność sądowa pozwanego
Pytanie:
"W sprawie cywilnej (o zapłatę do 3 tys. zł) w pozwie jako pozwany wpisana jest organizacja, która nie ma zdolności sądowej. Teraz po wezwaniu sądu o wykazanie zdolności sądowej chcę wpisać jednostkę, która ma zdolność sądową. Aby nie pisać od nowa pozwu i wszystkich załączników, czy wystarczy w piśmie skierowanym do sądu skorygować tą pomyłkę? Czy też prosić, aby sąd zarejestrował sprawę pod nową sygnaturą i nie zwracał dokumentów. W sprawie cywilnej jako pozwany występować będzie Gmina. Jak wykazać zdolność sądową gminy. Czy powołanie się na Ustawę z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym Art. 2 oraz na Statut Miasta Katowice (wydrukowany ze strony internetowej) wystarczy?"
Odpowiedź prawnika: Błędy formalne pozwu a zdolność sądowa pozwanego
W przedstawionym przypadku sąd wezwał powoda do usunięcia braków formalnych pozwu. Powód powinien uzupełnić lub poprawić pismo procesowe w wyznaczonym terminie (tygodniowym) w przeciwnym razie sąd odrzuci pozew, a co za tym idzie pozew ten nie wywoła żadnych skutków prawnych. Jeżeli powód chce uzupełnić braki formalne powinien wnieść do sądu pismo procesowe, w treści którego zawarte będzie oświadczenie o wskazaniu pozwanego.
Nie jest konieczne, by ponownie załączać te dokumenty, które zostały już przekazane do sądu razem z pozwem. Jeżeli stroną pozwaną ma być gmina, nie ma potrzeby w żaden sposób wykazywać jej zdolności sądowej – jest to bowiem fakt powszechnie znany. Pismo procesowe wniesione w celu usunięcia braków powinno spełniać wszystkie wymogi dla pisma procesowego – w tym prawidłowe oznaczenie powoda i pozwanego. Poprawiony w ten sposób pozew wywołuje skutki od chwili jego wniesienia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?