Brak doręczenia pozwu
Pytanie:
"Doczytałam w przepisach i na stronach e-prawnika, że mimo tego, że sąd nie doręczył mi odpisu pozwu ( nie wiem dlaczego, w aktach sprawy jest zarządzenie,żeby doręczyć, ale nie ma żadnej "zwrotki", którą mogłabym podpisać lub z adnotacją, że nie było mnie np. w domu) to mimo tego, wyznaczył rozprawę, która się odbyła podczas mojej nieobecności i za moją niewiedzą. Nadto - doczytałam, że sąd jest po prostu niewłaściwy rzeczowo. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Pisać o oddalenie powództwa, mimo tego, że pozwu nie znam (tyle, co sama przeczytałam w aktach)? Wnieść wniosek o zmianę sądu?"
Odpowiedź prawnika: Brak doręczenia pozwu
Zakładamy, że przedmiotem pytania jest postępowanie cywilne. W opisywanej w pytaniu sytuacji (o ile oczywiście, nie doręczono Pani, ani pozwu, ani zawiadomienia o rozprawie, w sposób przewidziany przez kpc, w tym także nie można uznać, że doręczenie nastąpiło przez dwukrotne awizowanie), brak udziału strony w postępowaniu skutkuje brakiem możności obrony swoich praw przez stronę, a to w konsekwencji skutkuje nieważnością postępowania (co może być podnoszone w apelacji). W opisywanej sytuacji, zakładając, że nie zostało wydane orzeczenie w sprawie, należy do sądu wnieść wniosek o doręczenie pozwu i ponowne wyznaczenie rozprawy oraz wskazać, że ani pozew, ani zawiadomienie o rozprawie nie zostało pani doręczone. We wniosku może Pani wskazać, skąd dowiedziała się o toczącym się postępowaniu, można wraz z wnioskiem od razu kwestionować właściwość rzeczową sądu (w razie uznania tego zarzutu, nie będzie to skutkowało oddaleniem powództwa, lecz przekazaniem do sądu właściwego), można ją będzie również kwestionować po otrzymaniu pozwu, w odpowiedzi na pozew.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?