Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z § 9 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy (22%) oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt 4 obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.
Zgodnie z § 17 ust. 1 wskazanego wyżej rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
W przypadku gdy po wystawieniu faktury sprzedawca chciałby uzupełnić fakturę o numer PKWiU, powinien wystawić fakturę korygującą. Nie jest dopuszczalne ręczne wpisanie symbolu PKWiU przez wystawcę i zaparafowanie tej czynności.
Jeżeli natomiast brak numeru PKWiU został wykryty przez odbiorcę faktury (nabywcę towaru lub usługi), to zgodnie z § 18 wskazanego wyżej rozporządzenia, może on wystawić fakturę nazwaną notą korygującą. Nota korygująca jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej, wraz z kopią. Jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej. Noty korygujące powinny zawierać wyrazy "NOTA KORYGUJĄCA".
POlecamy także: Faktury i noty korygujące oraz duplikaty faktur