Brak zwolnień lekarskich a wypłata wynagrodzeń

Pytanie:

"W związku ze strajkiem lekarzy pracownikowi po pobycie w szpitalu nie wystawiono zwolnienia lekarskiego, a jedynie informację w jakim okresie przebywał na oddziale szpitala, w takiej sytuacji pracownik traci prawo do 100 % wypłaty wynagrodzenia za czas choroby a także jest to nieusprawiedliwony czas nieobecności w pracy, w takiej sytuacji ZUS jednoznacznie określił, że podstawą do wypłaty wynagrodzenia za czas choroby jest zwolnienie. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Czy naliczyć i wypłacić wynagrodzeni tak jakby to zwolnienie lekarskie było, czy też pracownik powinien za ten okres wystąpić z wnioskiem o urlop?"

Odpowiedź prawnika: Brak zwolnień lekarskich a wypłata wynagrodzeń

Niestety ustawodawca w ogóle nie przewidział sytuacji, o której mowa w pytaniu. Nie wskazał żadnych reguł, które obowiązywałyby pracownika, pracodawcę i ZUS w razie odmowy wystawienia zwolnienia L-4. Naszym zdaniem pracodawca nie może żądać, by pracownik za okres pobytu w szpitalu wziął urlop, antydatując wniosek o jego udzielenie.

Nieobecność pracownika w pracy nie powinna jednocześnie być uznana za nieuzasadnioną. Jednak nawet uznanie nieobecności za uzasadnioną nie daje podstaw do żądania wypłaty wynagrodzenia. Wynagrodzenie za czas nawet usprawiedliwionej nieobecności należy się w przypadkach, gdy przyznaje je wyraźnie przepis.

Wydaje się, że pracodawca może wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby tak, jakby szpital wystawił zaświadczenie. Takie postępowanie wydaje się też najbardziej słuszne. Z drugiej strony pracodawca musi liczyć się z tym, że gdy liczba dni choroby przekroczy 33 dni, ZUS może odmówić wypłaty zasiłku chorobowego, nie uznając dni pobytu w szpitalu za okres choroby.

Biorąc jednak pod uwagę podstawowy cel omawianych przepisów, tj. ochronę uprawnień pracownika w razie choroby, naszym zdaniem pracodawca nie powinien odmówić wypłaty wynagrodzenia chorobowego, skoro fakt pobytu w szpitalu nie budzi wątpliwości. Warto też zaznaczyć, iż przepisy kodeksu pracy w art. 92 nie wskazują wprost  zaświadczenia lekarskiego jako warunku wypłaty wynagrodzenia chorobowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika