Budowa stawu
Pytanie:
"Chciałbym wykopać staw. Jakie warunki powinienem spełnić? Proszę o naprowadzenie w tej sprawie. "
Odpowiedź prawnika: Budowa stawu
Ustawa Prawo budowlane stanowi, iż budowa przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 30 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Wymagane jest jednak zgłoszenie. W przypadku oczek wodnych większych niż 30 m2 należy natomiast uzyskać pozwolenie na budowę; podobnie budowa stawu z urządzeniami piętrzącymi wodę i upustowymi o wysokości piętrzenia od 1 m wymaga pozwolenia na budowę (jeżeli urządzenia te będą miały wysokość do 1 m, wtedy wymagane jest zgłoszenie).
Na budowę stawu na własnym gruncie w zasadzie nie jest wymagane pozwolenie wodnoprawne, ale należy zaznaczyć, że istnieją w tej kwestii rozbieżne poglądy (niektórzy uznają staw za urządzenie wodne). Zakazane jest kopanie stawów na obszarach bezpośredniego zagrożenia powodzią (dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej może, w drodze decyzji, zwolnić od tego zakazu, ale wtedy dodatkowo potrzebne będzie pozwolenie wodnoprawne).
Jeżeli jednak staw będzie korzystał z wody płynącej (dopływ, odpływ), przed rozpoczęciem jego budowy należy uzyskać od Starosty pozwolenie wodnoprawne na korzystanie z wód. Bez tego pozwolenia nie wolno pobierać wody płynącej, nawet jeśli jest to niewielki strumyk, źródełko czy też kanał.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?